Haber

ABD’de aracıyla karda mahsur kalan 81 yaşındaki sürücü 6 gün sonra kurtarıldı

YENİ ABD’nin Kaliforniya eyaletinde karda mahsur kalan 81 yaşındaki sürücü 6 gün sonra sağ bulundu.

CNN’in haberine göre Jerry Jouret, 24 Şubat’taki kar fırtınasından önce Big Pine’daki dağ evinden 3 saat uzaklıktaki Nevada’daki evine doğru yola çıktı.

Yolda kar fırtınasına yakalanan Jouret, tenha alanda aracının kayması sonucu karda mahsur kaldı.

Ailesinin kayıp olduğunu Inyo İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bildirmesi üzerine yaşlı adam için arama kurtarma ekipleri sevk edildi.

Kar fırtınası nedeniyle arama sınırlıydı. Hava üslerinin iyileştirilmesiyle birlikte helikopterle arama kurtarma faaliyetlerine devam edildi.

Olaydan 6 gün sonra Jouret’e ulaşıldı ve helikopter pilotunun kaya kesiği sandığını söylediği karlar altında kalan araca yaklaşması sonucu yaşlı adam hastaneye kaldırıldı.

CNN’e konuşan Christian Jouret, dedesinin sağlık durumunun iyi olduğunu ve hastanede sadece birkaç saat kaldığını söyledi. “Hemşireler bile hayati değerlerinin ne kadar iyi olduğunu görünce şaşırdılar.” sözünü kullandı.

Torunu olduğunu söylediği emekli asker ve eski NASA çalışanı dedesinin yaklaşık bir hafta hayatta kalabilmek için bisküvi ve şeker yediğini, kar suyu içtiğini ve aracını kontrollü çalıştırarak kendisini sıcak tutmaya çalıştığını anlattı.

Aralık ayından bu yana “atmosferik nehir olayları” olarak adlandırılan hava olaylarına maruz kalan Kaliforniya’da yüksek kesimlerde şiddetli yağmur ve kar fırtınası nedeniyle en az 18 kişi hayatını kaybetti.

California Valisi Gavin Newsom, eyaletin büyük bir bölümünü kasıp kavuran kar fırtınasına karşı yürütülen çabaları desteklemek için geçen hafta olağanüstü hal ilan etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu