Haber

Mudurnu’daki yangına erken müdahale faciayı önledi

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde çimenlik alanda çıkan ve ormana sıçrayan yangına erken müdahale faciayı önledi. Köylülerin desteğiyle söndürülen yangında 2 dönüm arazi zarar gördü.

Yangın, Mudurnu’nun Kavallar köyünde meydana geldi. Alınan bilgiye göre, Kavallar yakınlarındaki ormanlık alandan yükselen dumanları fark eden köylüler, durumu 177 Orman Yangını ihbar limitine bildirdi. Haber verilmesi üzerine bölgeye Mudurnu Orman İşletme Müdürlüğü’nden yağmurlama ekipleri sevk edildi. Ekiplerden önce olay yerine gelen köylüler, yangına su deposu ve küreklerle müdahale etti. Kısa sürede olay yerine gelen Mudurnu ve Nallıhan orman ekipleri ile Mudurnu Belediyesi itfaiye ekipleri alevleri köylülerle birlikte kontrol altına aldı. Soğutma çalışmasının ardından yaklaşık 2 dönüm arazinin boşa gittiği belirlendi.

“Piknik ateşi çimlere sıçrayınca etrafa yayıldı”

Kavallar köyünden yangını söndürmek için ormanlık alana gelen bir vatandaş, “Köyden dumanlar çıktığını gördük, hemen müdahale etmeye geldik. Geldiğimizde muhtarın su deposuyla ilk müdahaleyi yaptık. .İtfaiye gelmeden ilk müdahaleyi yaptık.Yangın çimenlik alandan çıktı sanırım.Ama daha önce piknik ateşi yakılmıştı.Piknik ateşi çimenlere sıçrayınca etrafa da yayıldı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu