Ekonomi

Tesla Hisseleri Robotaxi Güncellemesinin Ardından Tırmanışa Geçti, Analistler Potansiyel Olarak Dönüştürücü Diyor

Tesla (TSLA) hisse senedi değeri, CEO Elon Musk’ın Cuma günü yaptığı ve elektrikli otomobil üreticisinin 8 Ağustos’ta tamamen otonom bir taksi hizmeti sunacağını belirten açıklamasının ardından Pazartesi günü piyasa öncesi işlemlerde %3’ün üzerinde artış gösterdi.

Cuma günü borsa kapandıktan sonra Musk, sosyal medya platformu X (daha önce Twitter olarak biliniyordu) üzerinden bir duyuru yaptı: “Tesla’nın Tam Otonom Taksisinin Tanıtımı 8/8’de.”

Musk geçmişte Tesla’nın insan sürücüye ihtiyaç duymayan bir otomobil üreteceğini iddia etmişti. Ayrıca Otonom Sürüş özelliğine sahip Tesla otomobillerinin devam eden yazılım güncellemeleriyle gelişeceğini de belirtmişti.

Bu duyuruya cevaben Deutsche Bank analistleri Pazartesi günü yayınladıkları bir raporda Tesla’dan gelen son güncellemelerin yatırım stratejilerini önemli ölçüde etkileyebileceğini ifade etti. Bununla birlikte, çok sayıda belirsizliğin devam ettiğini ve “bu haberin olumsuz mu yoksa olumlu mu olabileceğini belirlemek için erken olduğunu” belirttiler.

Banka ayrıca Cuma günü Reuters tarafından yayınlanan ve Tesla’nın 25.000 $ fiyatla elektrikli bir araç üretmeyi amaçlayan Model 2 planlarını iptal ettiğini öne süren bir rapora da atıfta bulundu. Musk, raporun yayınlanmasından kısa bir süre sonra X’te raporu yalanladı ve yanlış olarak nitelendirdi.

Deutsche Bank, “Şu anda, Tesla’nın sürülebilir bir Model 2’nin geliştirilmesine devam edip etmeyeceği ve eğer devam edecekse, beklenen zaman çizelgesi; tamamen otonom taksinin mevcut geliştirme aşaması ve önündeki önemli teknolojik ve düzenleyici zorluklar göz önüne alındığında piyasaya sürülmesi için gerçekçi zaman çizelgesi kesin değil” dedi.

Barclays analistleri Pazartesi günkü raporlarında Model 2 projesinden vazgeçerek tamamen otonom bir taksiye odaklanmanın olumsuz bir gelişme olarak görüleceğini düşündüklerini belirttiler. Bu değişimin muhafazakâr ve aşırı iyimser Tesla yatırımcıları arasındaki uçurumu artırabileceğine inanıyorlar.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu