Haber

SGK’dan EYT başvurularına ilişkin açıklama

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun emeklilik yaşına (EYT) girenlere ilişkin yönetmeliği kapsamında, işverenlerinin ihbarda bulunmasından sonra “Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesi” ile SGK’ya başvurmaları gerekmektedir. yaşlılık aylığına hak kazanma kurallarını yerine getirenlerin aylık alabilmesi için istifa etmesi. yeterli olduğu bildirilmiştir.

EYT’ye ilişkin yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından kuruma gelen yoğun başvurulara ilişkin SGK’dan yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, eski sigortalılık şartlarını yerine getiren sigortalıların işten çıkarılma bildirimi yapıldıktan sonra “Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesi” ile SGK’ya başvurmalarının yeterli olduğunun altı çizildi. – emekli aylığına hak kazanmak için yaş emekliliği. Sigortalıların ’emeklilik’ yazısı almak için Kurumumuza sevk edildiği tespit edilmiş olup, sigortalıların emekli olabilmesi için bu yazının Kurumumuzdan alınmasına gerek yoktur. bilgi verildi.

SGK’nın e-Devlet platformu üzerinden sunduğu hizmetlerden “SGK Sicil ve Hizmet Beyanı”, “SGK Sicil Belgesi”, “Çalışma Hayatı” ve “Ne Zaman Emekli Olacağım” www.sgk.gov.tr ​​adresinde yer almaktadır. Sigortalıların hak kazanabilmeleri için yerine getirmeleri gerekenler, bu şartları taşıyıp taşımadıkları ve ne zaman yerine getirecekleri, sigortalı kayıt ve hizmet bilgileri beyannamede yer almakta olup, aşağıdaki gibidir:

“Bu nedenle işverenler söz konusu belgeleri temin etmeleri için sigortalıları Kurumumuza yönlendirmemekte, e-Devlet üzerinden temin edilecek bilgi ve belgelere istinaden istifa beyannameleri vermemekte, kurumumuzdan resmi yazı talep etmemektedir. Kurum sadece hizmetlerinde tereddüt eden sigortalılar için; rastgele bir mağduriyet yaşamamalarını sağlayacaktır.”

ozvatan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu