Haber

ABD’den Soylu’nun “Pis ellerinizi Türkiye’nin üzerinden çekin” sözlerine yanıt

ABD Büyükelçiliği’nin 27 Ocak’ta yayınladığı güvenlik bildirisinin ardından; Hollanda, Almanya, İngiltere, İsveç ve Fransa’nın İstanbul’daki konsolosluklarını geçici olarak kapatma kararıyla başlayan gerilim sürüyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’ye karşı psikolojik savaş başlatıldığını söyleyerek ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Jeffry Flake’e seslendi, “Amerikan Büyükelçisine buradan söylüyorum, hangi gazetecilere yazdığını biliyorum, kirli ellerinizi Türkiye’den çekin, çok net söylüyorum, kirli ellerinizi Türkiye’den çekin. Ne yaptığınızı, hangi adımları attığınızı açıkça belirtmelisiniz. Türkiye’yi nasıl karıştırmak istiyorsunuz, biliyorum. Çekin kirli ellerinizi Türkiye’nin üzerinden, o maskeli, sırıtan yüzler.dedi.

SOYLU’NUN AÇIKLAMALARINA ABD’DEN TEPKİ

Amerika’nın Sesi’nin (VOA) konuyla ilgili sorusuna yanıt veren ABD Dışişleri Bakanlığı,Türkiye’nin ABD’nin uzun süreli ve değerli bir NATO müttefiki ve güvenlik ortağı olduğunu belirtti.

açıklamada, “ABD hükümetinin Türkiye’nin kafasını karıştırma çabalarına katıldığına veya desteklediğine dair herhangi bir ima yanlıştır. Türkiye, uzun süredir devam eden ve değerli bir NATO müttefiki ve ABD’nin güvenlik ortağıdır. ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin güvenliğinden daha değerlidir. Yurtdışındaki ABD büyükelçilikleri ve konsoloslukları, ABD vatandaşlarını bölgede meydana gelen belirli olaylar ve değişiklikler hakkında gerçek zamanlı olarak bilgilendirmek amacıyla uyarılar yayınlar ve bu, ikili siyasi veya ekonomik hususlar dikkate alınmaksızın yapılır.söylendi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu