Haber

Sırbistan Güvenlik Enformasyon Dairesi Direktörü Aleksandar Vulin, Rusya karşıtlığı nedeniyle istifa etti

Sırbistan Güvenlik Enformasyon Ajansı (BIA) Direktörü Aleksandar Vulin, Rus haylazlığının bir parçası olmak istemediği için görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Vulin, yaptığı yazılı açıklamada, Aralık 2022’den bu yana sürdürdüğü görevinden istifa ettiğini belirterek, Sırbistan’ın Rusya’ya yaptırım uygulamamasından ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) kendisini sorumlu tuttuğunu savundu.

Sırbistan ve Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in “tehdit edildiğini” iddia eden Vulin, şunları söyledi: “Sırbistan, Kosova’yı tanıyacak, Bosna-Hersek’in iki parçasından biri olan Sırp Cumhuriyeti’ni (SC) terk edecek ve Rusya’ya yaptırımlar uygulayarak onu egemen bir ülke haline getirecek. ve millet.” Onun olmayı bırakmasını istiyorlar.” dedi.

Vulin, açıklamasında şunları söyledi: “Sırbistan üzerindeki baskının sebebi ben değilim ve olmayacağım.” değerlendirmesini yaptı.

ABD yönetiminin temmuz ayında yaptırımlar listesine alınmasını “Sırbistan’ın birliği için verdiğim mücadelenin kanıtı” olarak değerlendiren Vulin, “Hiçbir nedenle Rusya karşıtlığının bir parçası olmak istemiyorum. İstifam” dedi. ABD ve AB için küçük bir zafer olabilir ama benim için büyük bir zafer.” .” sözlerine yer verdi.

Vulin daha önce Rusya’ya yönelik yaptırımları desteklemişti. EkonomiAyrıca Bakan Rade Basta’nın istifasını da destekledi.

haber-arapgir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu