Teknoloji

Scarlett Johansson ve OpenAI arasında “ses krizi” yaşanıyor

Scarlett Johansson, OpenAI’nin kendisine ChatGPT’nin sesi olması için teklifte bulunduğunu, ancak teklifi reddettiğinde şirketin yine de onun sesine benzeyen bir ses oluşturup kullandığını iddia ediyor. Johansson, NPR’ye yaptığı açıklamada, artık “hukuki danışman tutmak zorunda kaldığını” ve benzer sese sahip ChatGPT sesi Sky’ın nasıl oluşturulduğunu sorgulamak için OpenAI’ye iki mektup gönderdiğini belirtti.

Johansson, “geçtiğimiz Eylül ayında, şu anki ChatGPT 4.0 sistemine ses vermemi isteyen Sam Altman’dan bir teklif aldım” diye yazıyor. Altman’ın, şirketin ChatGPT sesini ilk kez tanıtmasından sadece iki gün önce, reddettiği bu teklifi yeniden değerlendirmesini istemek için ajanıyla iletişime geçtiğini söylüyor.

Johansson’un çalışmalarına hayran olduğunu açıkça belirten Altman, aktrisin bir yapay zeka ses asistanını canlandırdığı “Her” filminin favori filmi olduğunu söylemişti. Geçtiğimiz haftaki ChatGPT etkinliğinden sonra da, şirketin sunduğu ve Johansson’a çok benzeyen bir sese sahip asistanın gösterimine atıfta bulunarak “her” kelimesini yayınladı.

Altman, The Verge’ün konu hakkındaki bir haberinin ardından haber kaynağına yaptığı açıklamada, Sky’ın sesinin Scarlett Johansson’a ait olmadığını ve böyle bir benzerliğin hiçbir zaman hedeflenmediğini söyledi: “Sky’ın sesinin arkasındaki ses sanatçısını, Bayan Johansson’a ulaşmadan önce belirledik. Bayan Johansson’a saygı göstererek, ürünlerimizde Sky’ın sesini kullanmayı durdurduk. Daha iyi iletişim kurmadığımız Bayan Johansson’dan için özür dileriz.” OpenAI, Pazartesi sabahı erken saatlerde yaptığı bir açıklamayla, ChatGPT’deki seslerin nasıl seçildiğine dair soruları yanıtlamak için Sky’ın sesini geri çektiklerini duyurdu.

Johansson, Sky’ın sesinin kendisine “ürkütücü derecede benzer” olduğunu duyduğunda “şok, öfke ve hayret” içinde kaldığını söyledi. OpenAI, sesin normal konuşma sesiyle konuşan başka bir aktöre ait olduğunu söyledi. Şirket, gizlilik endişeleri nedeniyle aktörün adını paylaşmayı reddetti.

OpenAI’nin geçtiğimiz Eylül ayında ChatGPT’nin ses modunu sunmasından beri Sky’ın sesi duyulabiliyordu. Ancak, OpenAI yapay zeka modelini daha ifadeli hale getiren güncelleme için bir gösterim yapana kadar Johansson ile bu kadar belirgin bir bağlantısı bulunmuyordu. Gösterim, Johansson’un Her’de seslendirdiği asistanına çok benziyordu ve bu manşetlere konu olurken, Saturday Night Live programında bile bu karşılaştırmaya dair bir şaka yapıldı.

Johansson, şimdilik sadece bir açıklama istiyor gibi görünüyor, “şeffaflık şeklinde bir çözüm” aradığını ve OpenAI’den Sky’ın sesini yaratma süreçlerini detaylandırmalarını istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu