Teknoloji

Rusya, F-35’e rakip Checkmate’in üretimine hazırlanıyor

‘Ortadoğu’nun en kapsamlı sivil havacılık fuarlarından biri’ Dubai Havacılık Gösterisi 2023‘ olaydan önce SputnikRostec basın servisine açıklamalarda bulunan, beşinci nesil Checkmate hafif savaş uçağının ilk örneklerinin Rusya’da üretilmesi için hazırlıklara başlandığı bildirilirken, sahip olduğu özelliklerle birçok savaş uçağına göre fark yaratan Checkmate’in ilk prototip sunumu yapıldı. hafiflik, 2021 yılında gerçekleşti.

Checkmate’in hafif tek motorlu bir uçak olduğuna dikkat çeken Rostec, açıklamasında şunları söyledi: ” Yapılan çalışmalara göre ilk uçuş zamanlamasının ayarlandığı projede değişiklikler yapılmış olup, şu anda tasarım dokümantasyonundan itibaren üretim aşamasına geçilmiş ve ilk numunelerin üretimi için hazırlıklara başlanmıştır.“dedi.

Checkmate sunumunun ardından başlayan tasarım aşamasında, uçağın potansiyel müşterilerinden gelen tekliflerin de dikkate alındığını vurgulayan Rostec, yaptığı açıklamada, savaş uçağına sahip olmak isteyen ülkelerin yetkililerinden gelen tekliflerin, uçak fiyatlarını önemli ölçüde artırdığını ifade etti. Yerli tek motorlu uçağın rekabet gücü ve ticari çekiciliği artırılırken, aynı zamanda yaratımı sırasındaki teknik riskler de azaltılıyor. azalttığını da sözlerine ekledi.

İlk kez iki yıl önce Rusya’nın başkenti Moskova’nın 40 kilometre güneydoğusundaki Zhukovsky’de düzenlenen Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı MAKS-2021’de tanıtılan Checkmate, Rusya’nın en köklü uçak üreticisi Sukhoi şirketi tarafından geliştirilirken, ABD’nin de en büyük uçak üreticisi olarak görülüyor. ürettiği F-35A’ya rakip.

Rusya’nın ilk tek motorlu savaş uçağı olarak da kayıtlara geçen Checkmate, ses hızının 1,8 ila 2 katı hıza ulaşabiliyor.

gercusajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu