Haber

Emekli çiftçiler 5 bin lira ikramiyeden mahrum kaldı

CHP 27. Dönem Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı emekli çiftçilerin 5 bin liralık ikramiyeden yararlanamadıklarını belirterek, “Gördüler ki her çiftçiden birer 5 bin lira çok fazla. 2 milyon 190 bin aile, 8 milyon kişi 5′. “Binlerce lirayı özel alamaz” dedi.

Okan Gaytancıoğlu, bugün yaptığı açıklamada; Türkiye’de 2 milyon 190 bin çiftçi ailesinin 5 bin liralık emekli ikramiyesini alamadığını belirtti. Gaytancıoğlu, çiftçilerin ekonomik açıdan çok zor durumda olduğunu belirtti.

“8 MİLYON KİŞİ MAĞDUR OLDU”

Gaytancıoğlu şunları söyledi:

“Yaklaşık 2 milyon 190 bin aile, 8 milyon kişi mağdur oldu. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı 2 milyon 190 bin aile var. Bu aileler tarım BAĞ-KUR’undan emekli oldukları, yani bir gelirleri olduğu için son dönemde hükümete başvurdu. Her emekliye 5 bin verdi. TL yardım projesinden yararlanamıyorlar. Çiftçi çok zor durumda, borcu var. 400 milyarın üzerinde borcu var. Hala destek alacakları var. Nedense Ürettiği ürünler hep geçen yılki fiyatlarda, hatta altında. Geçen yıl buğdayı 7,5 liraya satıyordu, bu yıl buğday 7 bin lira. “5 lira artık onlar için yeni. Bu çiftçilerden 5 bin liranın çok büyük parasını görmüşler. 2 milyon 190 bin aile ve 8 milyon insan 5’er bin lira alamıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu