Haber

İSKENDERUN LİMANINDAKİ GEMİLERDE DEPREM MAĞDURLARINA EVLERİNDE HİSSETTİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORLAR

HATAY’ın İskenderun ilçesinde meydana gelen deprem sonrası limanda yaşam alanına dönüştürülen Karadeniz Lifeship Süheyla Sultan ve MSC Aurelia gemisi depremzedeleri ağırlamaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün İskenderun Limanı’na demirleyen Karadeniz Lifeship Rauf Beyefendi, hazırlıklarının tamamlanmasının ardından sınava hazırlanan öğrenciler için okul ve yurt olarak hizmet verecek. MSC AUELIA gemi yöneticisi Ozan Kule, “Deprem mağdurlarının kendilerini evlerinde rahat hissetmeleri için 24 saat elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.

Depremden derinden etkilenen Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaralar sarılmaya devam ediyor. İskenderun’da depremzedelerin çoğu, facianın ilk günlerinden itibaren limana demirleyen İtalya’nın Napoli kentinden gelen 1500 kişilik Karadeniz Lifeship Süheyla Sultan ve MSC ARelia gemilerinde yaşıyor. Bugüne kadar ortalama 3 bin depremzedeye konaklama hizmeti veren gemilerde şu anda 1650’den fazla depremzede görev yapıyor. Ramazan ayı itibari ile her gün toplu iftarların düzenlendiği gemilerde depremzedelerin keyifli vakit geçirmeleri için hazırlanan çeşitli sosyal alanlar da bulunuyor. Geçen hafta İskenderun Limanı’na demirleyen Karadeniz Lifeship Rauf Bey, sınava hazırlanan öğrencilere okul ve yurt hizmeti vermek için yaklaşık 10 gün sonra kapılarını açacak.

‘RAMAZANDA 5 ÖĞÜN’

MSC AUELIA gemi yöneticilerinden Ozan Kule, 20 Şubat’tan bu yana mağdurlar için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Şu anda gemide 750 depremzede olduğunu belirten Kule, “Bugüne kadar ortalama 1500 depremzedeye konaklama hizmeti verdik. Geminin helikopter pistini çocuklarımız için futbol sahasına çevirdik. Revir adına hizmetlerimiz.” ,sinema,psikososyal ve sosyalleşme kesintisiz devam ediyor.2 ve 4 kişilik odalarımız mevcuttur.Her birinin kendine ait banyosu ve tuvaleti vardır.Her zaman temizlik hizmeti vermekteyiz.Ramazan ayı ile birlikte 5 çeşit yemek servisimiz başlamıştır. depremzedelerimizin evlerinde rahat etmesi için 24 saat elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

‘BU BİZE BONUS GİBİ OLDU’

Depremin ardından bir süre ailece çadırda kaldıklarını daha sonra MSC Aurelia gemisinde kalmaya başladıklarını anlatan depremzede Bahar Sönmez, “Evsiz kalmak çok zor. Tanrı burada. Çocuklarımıza sıcak bir şeyler yedirebiliriz. 21 Şubat’tan itibaren burada kalıyoruz. Çadırla karşılaştırıldığında burası bize lüks geliyor. Soğuk değil. Burası bizim için bir nimet oldu. Sağolsunlar çocuklarımızın bezinden tutun da her şeyine kadar örtüyorlar” dedi.

40 gündür gemide yaşadıklarını belirten Nazlı Demir (55), şartlardan memnun olduklarını belirterek, “İkametimizden sonra dinlenebileceğimiz bir yer. Fırtına çıkınca biraz ürküyoruz. Ama onlar sayesinde her türlü güvenlik önlemini alıyorlar.Yeme içme gibi her türlü hizmetten memnunuz.Suyumuz sıcak, rahatız” ifadelerini kullandı.

‘EVİMİZE GİRMEKTEN KORKUYORUZ’

Eşiyle birlikte gemide bulunan İzzet Ulutaş, artçı sarsıntılar nedeniyle tedirginliklerini yenemediklerini belirtirken, sarsıntıyla ilgili endişelerimiz devam ediyor. Evimiz biraz hasarlı olmasına rağmen eşim evimize girmeye korkuyor. Bir yıl, iki yıl eve gidemem’ diyor. Ben öğretmenim, depremzedelere ders vermeye devam ediyorum. İnşallah en kısa zamanda yaralarımızı saracağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu