Haber

Çinli ve Yunan Araştırmacılar Yeni İklim Veri Kümeleri Geliştiriyor

PEKİN, 3 Nisan (Xinhua) — Çin Bilimler Akademisi Atmosfer Fiziği Enstitüsü (IAP), Çinli ve Yunan araştırmacıların iki ülke için 1960 yılına kadar uzanan yeni iklim bilgi setleri geliştirmek üzere işbirliği yaptıklarını duyurdu.

Ortaklaşa hazırlanan makale Advances in Atmospheric Sciences dergisinde yayınlandı.

IAP’den Çinli araştırmacılar, Patras Üniversitesi Atmosfer Fiziği Laboratuvarı ve Yunan Ulusal Meteoroloji Servisi’nden Yunan araştırmacılarla birlikte, çoklu yollar kullanarak homojenleştirilmiş aylık ve günlük sıcaklık ve yağış serilerini içeren yeni veri kümeleri elde ettiler.

Araştırmacılara göre, bilgi homojenleştirme, sonraki uygulamadan önce istasyon yer değiştirmeleri ve gözlem protokollerindeki ve enstrümantasyondaki değişiklikler gibi iklimsel olmayan faktörlerin neden olduğu ham bilgilerdeki önyargıların ayarlanmasını içerir.

Yeni bilgiler, Çin’de 1960’tan beri Yunanistan’dakinden çok daha güçlü bir ısınma eğilimi olduğunu ve son birkaç on yılda Çin’de yıllık toplam yağışın arttığını ve Yunanistan’da azaldığını gösteriyor.

IAP, yeni homojenleştirilmiş iklim verilerinin, iki ülkedeki büyük ölçekli iklim değişikliğinin ham verilerinden daha makul bir temsil sunduğunu söyledi.

Araştırmacılar, yeni veri kümelerinin, özellikle Çin, Yunanistan ve Asya ile Avrupa’daki komşu bölgelerdeki çoklu hava ve iklim olaylarını değerlendirirken, bölgesel iklim değişikliği ve değişimini incelemek için yüksek kaliteli bir bilgi tabanı sağladığına inanıyor.

halkapinarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu