Haber

İngilizler, 2023’te yaşanacak felaketleri sıraladı! Listeye Türkiye detayı damga vurdu

2023’te yaşanması muhtemel olaylar İngiliz The Economist dergisinde yayınlandı. The Economist’e nazaran, 2023’te ekonomik sorunlar ve jeopolitik gerilimler dünyanın ana gündemi olmaya devam edecek. Economist’in iddialarına nazaran, 2023’te Ege’de Türkiye- Yunanistan tansiyonu sonrası Türkiye’nin bir müdahalesi söz konusu olabilir. The Economist ekonomik tahminlerini de sıraladı.

GÖZLER UKRAYNA’DA

Enerji fiyatları, enflasyon, yüksek faizler, ekonomik büyüme ve besin kıtlığı Ukrayna’daki çatışmanın önümüzdeki aylarda nasıl sonuçlanacağına bağlı. Ukrayna’nın süratli ilerlemesi Vladimir Putin’i tehdit edebilir ancak işin çıkmaza girmesi en olası sonuç gibi görünüyor.

TÜRKİYE’NİN MÜDAHALE İHTİMALİ

Rusya Ukrayna’daki savaşa odaklandığı için başka yerlerde çatışma riskini artıyor. Rusya’nın dikkati dağılmışken art bahçesinde çatışmalar çıkıyor. Çin, Tayvan konusunda harekete geçmek için daha yeterli bir vakit olmayacağını düşünebilir. Himalayalar’da Hindistan-Çin gerilimi artabilir. Ayrıca Economist’in varsayımlarına nazaran, 2023’te Ege’de Türkiye-Yunanistan tansiyonu sonrası Türkiye’nin bir müdahalesi kelam konusu olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu