Haber

‘Game Sisters’ Anlatıyor (Özel Haber)

Bakıcı-öğretmen olarak tanımlanan oyun kardeş işinde çalışan öğretmenler, son yıllarda Türkiye’de ‘kapıcı’ alanında iş ilanlarının yoğun olarak yer aldığı internet sitelerinde ve iş bulma platformlarında dikkatleri üzerine çekmekte; Üniversite öğrencileri, mesleklerinde sürekliliği sağlamak ve geçimlerini sağlamak için oyun alanına yöneldiklerini söylediler.

Daha Fazla Öğretmen Oyun Kardeşi Oluyor

Abla oyunu mesleğini yapan bireylerin büyük çoğunluğunun öğretmenlik yapma biçimindeki değişimin bir göstergesi olarak ortaya çıkan; Atanamayan, işsiz, çalışma hayatından vazgeçmek zorunda kalan veya maaş alan öğretmenlerden oluşmaktadır. Ayrıca üniversite öğrencileri oyunu geçim kaynağı olarak görmektedir. Öğretmenlik mesleği kardeşlik oyunuyla yeni bir biçim alır. Ailelerin özellikle okul öncesi çocuklarına bakıcı ararken kriterlerini yüksek tutmaları oyun kardeşliği işinin her geçen gün yaygınlaşmasına neden oluyor. Çocuklarına günlük ya da saatlik bakıcı arayan anne babalar, üniversite mezunu ve öğretmenlik vasıflarına sahip bireylere yöneliyor.

“Oyun Çömelme Konseptini İnternette Gördük ve Başladık”

Bakıcı-öğretmen olarak tanımlanan oyun kardeş işine yönelen öğretmenler, bu iş seçeneğini internette keşfettiklerini, geçimlerini sağlamak ve mesleklerini icra edebilmek için oyun kardeş işini yapmaya başladıklarını belirterek, garantisiz çalıştıkları için tekrar mağdur olduklarını söylediler. Ailelere çocuklarını emanet edecekleri bireyler olan oyun ablalarını seçerken dikkatli olmalarını tavsiye eden öğretmen oyun ablaları, anne babaların oyun ablalarının saatlik ya da günlük işlerini yapanların kendilerine zaman ayırmaya ihtiyacı olduğunun altını çiziyor. Eğitim fakülteleri, üniversitelerin okul öncesi öğretmenliği bölümlerinden mezun, çocuk gelişimi eğitimi almış, işsiz, atanamayan veya üniversitede okuyup öğrenci olarak çalışan bireyler, öğretmenliği dönüştüren oyun kardeş işini anlattı. meslek yeni bir forma giriyor.

‘Oyun Kardeşleri’ Anlatıyor

“Kardeş oyunu genç öğretmenler için yeni bir alan”

Hilal Saygın (24): Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği mezunuyum. İzmir’de bir devlet okulunda öğretmenim. KPSS’den 82 puan aldım, inşallah şubatta atanacağım. Yaklaşık 3 yıldır oyun oynuyorum. İnternette iş ararken bir bebek bakıcılığı sitesinde oyun abla işini gördüm. Ve orada kendime bir profil oluşturdum. Pandemi süreciydi ve okullar kapanmıştı. Birkaç ebeveyn beni aradı ve ben de bu şekilde başladım. Bu işi ek iş olarak yapıyorum. Web sitesi aracılığıyla ailelerle bağlantı kuruyorum. İki-üç saat bebek bakıcılığı yapmak gibi de düşünebiliriz. Birlikte çalıştığım aileler genellikle üniversitelerin akademik ekiplerinde yer alan velilerdi. Boş zamanlarını değerlendirmek, kendilerine alan yaratmak için, iş yoğunluğundan dolayı toplantıları olduğunda bize ihtiyaç duyabilirler. Genç öğretmenler ve atanmamış öğretmenler için yeni bir alan diyebilirim. Ebeveynler genellikle 20-30 yaşlarının ortasındaki kişileri tercih etmektedir. Çevremde birden fazla meslektaş, öğretmen olan ve insanca çalışma koşullarına sahip olmayan insanlar böyle bir alanın farkında değiller. Zengin üst sınıf aileler bu oyun kardeşliğini bilir ve talep eder. Öncelikle çocuğun yaş grubu çok değerli, o yaş grubuna özel eğitici oyunlar araştırıyorum. Onu tanımak için çocukla bir iki saat geçiriyorum. Ön görüşme yapıyorum. Kendisi ile beden eğitimi öğretmeni olduğum için alanıma yönelik programlar hazırlıyorum. Çocuklar sporu çok severler. Bu işte ailelerin çocuklarını kime teslim edecekleri konusunda dikkat etmek gerekiyor ama maalesef durum böyle değil. Aileler fazla araştırma yapmadan o günü veya saati kurtarmak için talepte bulunurlar. Çabucak birini bulabileceğimi düşünenler var. Çocuklarının rahatlığı ve güvenliği için bu konuyu daha fazla araştırarak oyun ablası bulmalarını tavsiye ederim. Çok uzun süre birlikte çalıştığım aileler de var. Haftada 3-4 gün çalışıyoruz. Ama sigortalı değil. Garantisiz çalışıyoruz. Bu bizim için olumsuz bir durum.

“Hayatımı kazanmak için oyun kardeş işine başladım”

Gönderen (21): Üniversite öğrencisiyim. iş arıyordum Oyun abla işini online gördüm. İlanlarını kontrol ettim. Ve web sitesi üzerinden çalışmaya başladım. Aileler mutlaka haftanın belirli günlerinde, saatlik, günlük saatlere ihtiyaç duyarlar. İş yoğunlukları nedeniyle veya kendilerine zaman ayırmak için tercih etmektedirler. Çocuklar da mutlu. Anne babalar var ama biz sadece çocuklarla vakit geçiriyoruz. Oyunlar oynuyoruz ve eğitici faaliyetler yapıyoruz. Riskleri olan bir iş. Bu işe ilk başladığımda benim de endişelerim vardı. Ne de olsa tanımadığınız insanların evlerine gidiyorsunuz. Çocuklarını hiç tanımadıkları birine emanet ediyorlar. Aslında iki tarafın da birbirini uygun bir şekilde araştırması, emin olması ve karar vermesi gereken bir süreç ama hayat şartları buna pek fırsat vermiyor. Bu işte herhangi bir garanti veya sözleşme söz konusu değildir. Anne ve babalara tavsiyem dikkatli olmaları, evlerine alacakları kişinin kayıtlarına da bakmaları.

“Ebeveynler, öğretmenlerinin kız kardeşleri oynamasını önemsiyor”

Maral Atajikova (44): Yaklaşık 1 yıldır bu işi İzmir’de yapıyorum. Ben ingilizce öğretmeniyim. İstanbul’da 12 yıl oyun ablası olarak çalıştım. Çocuklarla vakit geçirmeyi ve onlarla aktiviteler yapmayı çok seviyorum. Oyun kardeşliği hem eğlenceli aktiviteleri hem de oyunları içinde barındıran ve aynı zamanda okul süreci hakkında bilgi veren bir meslektir. Ailelerin yarım gün, haftanın belirli günleri, saatlik, tam gün zaman dilimleri için oyun ablalarına ihtiyacı olabilir. Oyun ablası olan kişinin öğretmen olması ebeveynler için değerlidir, oyun ablası seçerken dikkat ederler. Çocuklarını teslim edecekleri kişileri özenle seçerler. Ailelere tavsiyem seçtikleri oyuncu ablanın güler yüzlü ve pozitif olmasına değer vermeleri. Bilsinler ve karar versinler. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu