Ekonomi

Çin’de üretici fiyatlarındaki düşüş Mart ayında da devam etti.

Çin Ulusal İstatistik Ofisi (UIB), ülkedeki fiyat artışlarına ilişkin Mart 2023 bilgisini açıkladı.

Buna göre, Çin’de Mart ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,7 artarken, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) yüzde 2,5 geriledi.

Böylece, imalat ürünleri fabrika çıkış fiyatlarından hesaplanan ÜFE’de 2022’nin son çeyreğinde kaydedilen gerileme bu yılın ilk çeyreğinde de devam etti.

Üretici fiyatlarındaki düşüş, yılın son aylarında Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle imalatta yaşanan daralma ve faaliyet kaybından kaynaklandı. 2022 sonunda kısıtlamaların kaldırılmasına rağmen yeni yılda üretici fiyatlarının halen istikrarsız olması, imalat bölümünün toparlanma ivmesini yakalayamadığı şeklinde yorumlanıyor.

TÜFE son 21 ayın en düşük seviyesinde

Enflasyonun temel göstergesi olarak kabul edilen TÜFE ise Mart ayında aylık bazda yüzde 0,7 artarak yüzde 1’lik artış beklentilerinin altında kaldı.

Tüketici fiyatları Eylül 2021’den bu yana en düşük artışı kaydetti.

UIB Kıdemli İstatistikçisi Dong Licüen, Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından sosyal üretimin ve günlük faaliyetlerin sisteme girerek tüketici pazarında arzın artmasına ve bunun da zayıf fiyat artışlarına yol açtığını değerlendirdi.

Şubat ayında gıda fiyatları yüzde 2,4 artarken, gıda dışı enflasyon yüzde 0,3 oldu.

Hükümet, 5 Mart’ta Ulusal Halk Kongresi’ne sunduğu çalışma raporunda, bu yıl enflasyonu yüzde 3 civarında tutmayı hedeflediğini belirtti.

haber-yakakent.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu