Ekonomi

Bakan Özhaseki’den İstanbul deprem çağrısı

İstanbul’daki depremle ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Özhaseki, bir yandan İstanbul’da rezerv alanları belirlediklerini ve bu alanlara 300-350 bin konut yapacaklarını söylerken, diğer yandan da İstanbul’da 300-350 bin konut yapacaklarını söyledi. Kanal İstanbul çevresindeki rezerv alanları depremzedelere veya depremde yıkılabilecek evlerin sahiplerine tahsis etmeyi planlıyorlar.

5,9 milyon bağımsız birimden 1,5 milyonu risk altında

İstanbul’daki 5,8 milyon bağımsız birimden 1,5 milyonunun risk altında olduğunu belirten Özhaseki, “İlk etapta yıkılabilecek yapı 600 bin civarında. 7 ve üzeri depremde 600 bin daire yıkılacak. istanbul’da 600 bin ev yıkılacaksa her sokakta 2 bina yıkılır bir düşünün ulaşım bu şekilde durur altyapı da çöker doğalgaz gelmez bu olursa istanbul koskocaman bir hale gelir hapishane.” dedi.

“Bütçe görüşmelerini bekleme niyetinde değiliz”

Mehmet Özhaseki de olası depremler için İstanbul’a özel yasa çıkarmaya çalıştıklarını belirterek, “Bunu erken bitirirsek Meclis’in açılmasını ve bütçe görüşmelerini beklemeye pek niyetimiz yok. Acilen 1-2 ay içinde Meclisi olağanüstü toplantıya çağıracağız ve İstanbul’un kentleşmesini kararlaştıracağız.” Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerle ilgili yürütülen çalışmalardan da bahsetti. .

Deprem bölgesinde ‘Yerinde Dönüşüm Projesi’ için başvuru sayısının 146 bin 376 olduğunu belirten Özhaseki, “Bunların içinde 125 bin kişi konut, 21 bin kişi ticari dükkan vb. başvurular oldu. Şu anda Hatay’da Hatay’da 60 bin, Kahramanmaraş’ta 20 bin, Malatya’da 19 bin, Adıyaman’da 11 bin vatandaş Yerinde Dönüşüm için başvurdu.

palandoken-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu