Teknoloji

ABD’ye korkutma! Çin, devlet kurumlarında iPhone kullanımını yasakladı

Pekin’in yabancı teknolojiye bağımlılığı azaltma ve siber güvenliği artırma planları son zamanlarda sıkılaştı.

Hassas bilgilerin Çin sınırları dışına akışını sınırlamak için bir kampanya yürüten Çin hükümeti, şimdi de iPhone’ları yasakladı.

Çin’den iPhone yasağı

Çin, devlet kurumlarının Apple’ın iPhone cihazlarını ve diğer yabancı markalı cihazları iş amaçlı kullanmasını ve bu cihazları ofise getirmesini yasakladı.

Yasaklama kararı, analistlerin yeni model iPhone’ların tanıtılacağını düşündüğü Apple’ın önümüzdeki haftaki etkinliği öncesinde alınsa da, bu karar, ABD ile Çin arasında gerilimin artması nedeniyle Çin’de faaliyet gösteren yabancı şirketlerde endişe yaratabilir.

Çin, Apple’ın en büyük pazarları arasında yer alıyor ve şirketin gelirinin neredeyse beşte birini oluşturuyor.

iPhone

Kaynaklar, Pekin’in yıllardır bazı kurumlardaki hükümet yetkililerinin iş için iPhone kullanmasını kısıtladığını ancak bu emrin artık genişletildiğini söyledi.

Bizi instagramda takip et

Son emir aynı zamanda Pekin’in kurallarının sıkı bir şekilde uygulanmasını sağlamak için yoğun çaba gösterdiğini de gösteriyor.

Çin’in kısıtlaması, ABD’de Huawei’ye ve Çin’in sahibi olduğu TikTok’u kullanan yetkililere yönelik benzer yasakları hatırlatıyor.

Tüm yabancı teknolojiler yerli teknolojilerle değiştiriliyor

Ayrıca hükümet, kurumları ve devlete bağlı kuruluşlar; Bilgisayar, işletim sistemi ve yazılım gibi yabancı teknolojileri yerli ürünlerle değiştirmeye davet ediyor.

The Wall Street Journal’ın haberine göre Çin hükümeti, 2021 yılında Tesla araçlarının askeri personel ve önemli devlete ait şirketlerin çalışanları tarafından kullanılmasını kısıtladı.

Çin, yabancı şirketler de dahil olmak üzere bazı şirketlerin yerel olarak toplanan verileri ülkede saklamasını zorunlu kılıyor.

Apple ve Tesla’nın da aralarında bulunduğu şirketler Çin’de veri merkezleri kuruyor ve kullanıyor ancak bu tür hamleler Pekin’in ulusal güvenlik konusundaki endişelerini hafifletmeye yetmeyebilir.

iPhone

Pekin’in Çin’in siber güvenliğini güçlendirme çabaları, Edward Snowden’ın 2013’te ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın Çin bilgisayar ağlarına sızdığını ortaya çıkardığı en az on yıl öncesine dayanıyor.

Geçtiğimiz yılın sonlarında ABD, Amerikan teknolojisinin Çin’in askeri gücünü ilerletmesini önlemek amacıyla gelişmiş yarı iletkenler ve çip yapım ekipmanlarına yeni ihracat kısıtlamaları getirdi.

Ayrıca ABD, aralarında Huawei’nin de bulunduğu Çinli şirketlerin ürettiği iletişim ekipmanlarına da kısıtlamalar getirerek bu şirketleri casuslukla suçladı.

ABD’de birçok eyalet, kamu çalışanlarının kısa video uygulaması TikTok’u iş için sağlanan telefon, dizüstü bilgisayar gibi cihazlarda kullanmasını yasakladı.

haber-finike.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu