Haber

Ukrayna Rus ajanı yakaladı

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Sumy bölgesinde gözetleme yapan Rusya Federal Servisi (FSB) casusunu yakaladığını duyurdu. SBU, casusun Ukrayna ordusuyla ilgili yerleri tespit etmeye çalıştığını belirtti.

Konuya ilişkin SBU’dan yapılan açıklamada, “Ukrayna Güvenlik Servisi, Sumi bölgesinde Ukrayna savunma kuvvetlerinin yerlerini araştıran bir başka FSB ajanını suçüstü yakaladı. Ajan, en ağır işçi ve ağır işçilerin bulunduğu yerleri tespit etti.” Bölgenin sınır bölgelerinin savunmasında görev alan Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin silahları tespit edildi.” Açıklamada, “Serseri istihbarat toplamak için bölgede dolaştı ve telefon görüşmesi adı altında Ukrayna askerlerinin pozisyonlarını gizlice kaydetti” denildi.

“RUSYA YANLIĞI SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI YAPMIŞTI”

Yakalanan ajanın Sumy’de yaşadığını ve Rusya yanlısı sosyal medya paylaşımlarının ardından FSB’nin dikkatini çektiğini belirten SBU, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu şekilde düşmanın planları bozuldu ve Ukraynalı savunucuların geçici üsleri olası düşman hava saldırılarından korundu. Gözaltına alınan casus, Rus özel servisi tarafından uzaktan işe alınan 54 yaşındaki Sumy sakiniydi. Ağustos 2023. Sosyal medya sayfasında Kremlin yanlısı yorumların yayılmasının ardından FSB’nin dikkatini çekti: “Casus, işe alındıktan sonra mesajlaşma uygulaması aracılığıyla Rus amiriyle isimsiz olarak iletişime geçti. Ayrıca bu kanal aracılığıyla fotoğraflı raporlar da gönderdi. İşgalciler, tamamlanan görevler için ortaklarına kripto aracılığıyla nakit ödüller gönderdi. Aramalarda SBU bir banka kartı ve “Cep telefonuna el konuldu. Fail şu anda gözaltında. Ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu