Yaşam

The Walking Dead Hakkında 12 Şaşırtıcı Bilgi

The Walking Dead, bundan 11 yıl evvel yayınlanan 1. dönemi ile herkesi ekran başına kilitlemeyi ve milyonlarca hayran edinmeyi başarmıştı. The Walking Dead, son derece klişeleşmiş mevzu olan zombi felaketini, insanların ve toplumun gözünden anlatmaya devam ediyordu. 7. dönemden itibaren ağır tenkitler alsa da öbür öyküleri aktaran spin-off dizileri çekilmeye devam ediyor.

Gelin, 11 dönemlik serüvende dizi takımı ve oyuncular neler yaşamış birlikte bakalım.

1. Dizide her karakter için bütün grup toplu bir akşam yemeği veriyor:

The Walking Dead’i öbür tanınan dizilerden ayıran en kıymetli şeylerden biri de ana karakterlerin hiç acımadan daima ölmesi. Zombi uğruna ne isimler geldi geçti diziden… Kimi oyuncular kısa müddetli kaldı dizide, bazıları de çok uzun müddet rol aldı. Sonradan öğrenildi ki diziden ayrılan tüm ana karakterler için grup son bir kere bir ortaya gelerek akşam yemeği yiyorlarmış.

2. Karaktere adapte olmak için iç çamaşırını bile değiştirmeyen Andrew Lincoln:

Dizide karakterlerimiz hayatta kalmak için daima sıhhat, besin ve farklı araçlar arıyorlar. Yani bir bakıma giysi, The Walking Dead karakterleri için en son düşünülecek şey. Bu yüzden baş karakterimiz Rick de uzun mühlet aynı ceketi giydi. Fakat söylenenlere nazaran Rick yalnızca ceketi değil iç çamaşırını da hiç değiştirmedi. The Walking Dead 1. dönem birinci kısmında gördüğümüz mavi iç çamaşırıyla oyuncu 9 dönemi devirmiş durumda. 

3. Tek vazifesi zombi canlandırmak olan figüranlar için ‘Nasıl zombi olunur?’ eğitimi:

Dizideki zombilerin ne kadar gerçekçi olduğu tartışılmaz. En uzaktaki zombiden en yakındakine kadar her sahnede ürkütücü ve dehşetli olmayı başarıyorlar. Aslında bunun sırrı zombi okulunda yatıyor. Diziye zombi olarak katılan tüm oyuncular, rol almadan evvel kesinlikle zombi okulunda eğitim görmek zorundalar. Akabinde korku makyajları konusunda bir efsane olan Greg Nicotero’nun imtihanından da muvaffakiyetle geçmeleri gerekiyor.

4. Dizinin logosu ve introsu her geçen dönem eskiyor:

The Walking Dead 1. dönemden beri takip edenlerin bile tahminen farkına varamadığı bir ayrıntı. Dizide her geçen sezon başlangıç introsu ve dizinin logosu daha da yıpranmış ve eskimiş olarak karşımıza çıkıyor. The Walking Dead 9. dönem logosu yeşillik içeriyor. Öyküdeki değişikliği, yine başlangıcı ve tabiatın geri dönüşünü işaret ediyor.

5. Zombilerin nefeslerini silmek için bile özel efekt kullanılıyor:

Dizinin çekimleri her vakit sıcak havalarda yapılmıyor. Soğuk havalarda dış çekimlerin sayısı da bir epey fazla. Bu çekimlerde doğal olarak zombiyi canlandıran oyuncuların ağızlarından nefes dumanları çıkıyor. Zombiler meyyit ve büsbütün buz üzere oldukları için bu türlü bir şeyin olması dizinin tabiatına aksi. Bu nedenle bunun önüne geçmek için tek tek bilgisayar ortamında nefes dumanları siliniyor.

6. Dizide zombiler tarafından ısırılamayan Norman Reedus’un bir hayranı tarafından ısırılması:

Dizide birçok defa zombilerin saldırısına uğrayan Norman Reedus, bunun gerçek hayatta da başına geleceğine inanamazdı. Bir Comic-con kapsamında düzenlenen hayran buluşması sırasında, hayranı tarafından göğsünden ısırılmıştı. Reedus hayranından şikayetçi olmadı lakin ısıran kişi, ömür uzunluğu dizinin hayran toplantılarından uzaklaştırıldı.

7. Dizi boyunca aslında hiç “zombi” sözü kullanılmıyor:

Hiç dikkat ettiniz mi? Dizide ölüler için hiçbir vakit zombi sözü kullanılmadı. Bunun yerine aylaklar, yürüyenler, ölüler, deri yiyiciler gibi sözler kullanılıyor. Aslında çizgi romanda birkaç defa zombi tabiri geçiyor. Buna karşın The Walking Dead, bu gerçeklikten kaçarak onları çok daha farklı isimlerle çağırıyor. Konusu büsbütün zombi olan bir dizide hiç zombi sözü geçmemesi de bir garip doğrusu.

8. Dizi setini gerçek bir SWAT grubunun basması:

Bu garip olay dizinin 1. döneminde gerçekleşti. Çekim sırasında Merle karakteri bir binanın çatısından ateş ediyordu. Bu silah seslerini gerçek bir çatışma zanneden etraf sakinleri çabucak polise haber verdi. Bunun üzerine dizi setine bir SWAT grubu baskına geldi. Neyse ki gerçek kısa müddette anlaşıldı.

9. Zombileri oynayan oyuncular, öbür oyunculardan başka yerde yemek yiyorlar:

Aslında buna şaşırmamak gerek. Kim önünde bağırsakları akan, yüzü birbirine girmiş dehşetli makyajlı beşerlerle yemek yiyebilir ki? Bazıları de bunun zombileri insanlardan ayırarak havayı bozmamak için yapıldığını söylüyor. Sebebi ne olursa olsun mutlaka hakikat alınmış bir karar.

10. Rick’in oğlu Carl’ın dublörü, uzun bir süre boyunca 30 yaşında bir kadındı:

Duyunca şaşıracağınız en garip bilgilerden biri bu olabilir. Chandler Riggs’in canlandırdığı Carl karakteri için zorlu sahnelerde kendisi yerine oynayan dublörü tam 30 yaşında ve tıpkı vakitte bir bayan. Hatta üstteki fotoğraf bir devir toplumsal medyada da çok konuşulmuştu. Bu türlü bir şey kimin aklına gelebilirdi ki?

11. Zombiler, dizideki taarruz sahnelerinde aslında jambon yiyor:

Bu husus hâlâ birçok kişi tarafından tartışılıyor. 11 dönemdir sağda, solda insan yiyen bu zombi oyuncuları aslında ne yiyor? Aslında oyuncular birinci başta midelerine inmesi daha kolay olsun diye barbekü soslu jambon yiyorlarmış. Lakin sostaki sirke makyajlarını bozduğu için şu an yalnızca sahte kanlı jambon yiyorlar.

12. Dizinin birinci kısmında Rick’in vurduğu küçük kız, 8. dönemde geri gelmişti:

The Walking Dead Rick için berbat başlamıştı ve daha birinci kısımda, zombiye dönüşmüş küçük kızı vurmuştu. Birebir kız The Walking Dead 8. sezon birinci kısımda geri geldi. Hatta bu küçük kızı vurması, Rick’in yabanileşme sürecinin başlangıcı olarak görülüyor. Zira bunu yaparken nitekim çok zorlanmıştı. Bu süreçten uzun vakit sonra geri dönen küçük zombi, Rick ile yeniden bir cadde üzerinde karşılaştı.

Sona eren The Walking Dead efsanesinin sizde nasıl anıları var?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu