Ekonomi

Ripple’ın SEC ile uzlaşabileceği söylentileri XRP fiyatına olumlu yansıdı

Investing.com – Ripple tokeni XRP, dünkü taban düzeyinden %20’ye ulaşan paha artışı gördükten sonra bugün 0,38 dolar bandında hareket ediyor.

XRP, dün 0,32 dolara kadar geriledikten sonra yeni bir talep dalgası gördü. Ripple tokeni, şu an birinci 100 kripto para içerisinde en çok artan 4. kripto para olarak devam ediyor.

XRP’nin bugün trend olmasını sağlayan gelişmeler ortasında dünkü duruşmada yargıcın davada görüş bildirmek isteyen kurumlara onay vermesi vardı. Bunun yanında bir televizyon yayınında ABD SEC’in Ripple ile uzlaşabileceğine yönelik söylentilerden bahsedilmesi, XRP’nin son 24 saatteki yükselişini tetiklemiş olabilir. 

FOX Business’ta Hard Money programının sunucusu Natalie Brunell, dün SEC ile Ripple’ın uzlaşmayı planladığını argüman etti. Lakin bu tezin daha sonra Ripple sözcüsüyle yapılan görüşmede gerçeği yansıtmadığı tabir edildi. 

Ripple davasını yakından takip eden avukat Jeremy Hogan da uzlaşma söylentileri hakkında görüş bildirdi ve FOX’un daha evvelki açıklamalara dayanarak bu türlü bir çıkarımda bulunmuş olabileceğini söyledi. Bu yılın başlarında SEC’in Ripple ile uzlaşmaya gideceğine yönelik söylentiler bir kere daha gündem olmuştu, lakin devamında rastgele bir gelişme yaşanmadı.

Yine de Ripple ve lokal tokeni XRP, toplumsal medyada trend oldu. Bu da XRP’nin Bitcoin ve Ethereum’dan daha yeterli performans göstermesine ve çift haneli oranlarda kazanım elde etmesine yardımcı oldu. 

Mahkemenin yargıcı davada görüş bildirme taleplerini onayladı

ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Analisa Torres, Ripple’ın ve SEC’in destekçilerinin duruşmada görüş bildirmelerine müsaade verdi.

Bunun yanında Ripple’ın en büyük destekçisi olarak görülen Coinbase, resmi özetini zati mahkemeye sunmuştu. 

Coinbase, özetinde SEC’in kripto para piyasasını dikkatli halde ele alamadığını savundu. Bunun yanında Coinbase, SEC’in Ripple ile ilgili aldığı kararın piyasa iştirakçilerine ziyan verdiğini ve XRP’nin piyasa pahasında 15 milyar dolarlık bir kayba neden olduğunu belirtti.

SEC’i destekleyen iki kurum, InvestReady ve New Sports Economy Institute (NSEI) de alınan onayla resmi sunumlarını yapabilecek. Bu kurumlar arasında InvestReady, Ripple’ın savlarının dayanaksız olduğunu savunurken XRP’nin merkezi bir finansal varlık olarak menkul değer özelliklerini yansıttığı tarafında görüşe sahip.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu