Haber

ÖSYM’den yeni sınav hazırlığı

ÖSYM Başkanlığı tarafından yabancı dil öğreniminde kullanılan okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerini elektronik ortamda test eden ‘e-TEP’ adlı yeni bir test geliştirildi. Uluslararası alanda geçerli olması hedeflenen sınavın pilot uygulaması 22-23 Temmuz 2023 tarihlerinde Ankara Esenboğa’daki sınav merkezinde gerçekleştirildi. Pilot uygulamaya katılan sınırlı sayıda adaya toplam 240 dakika süre verildi. Sınavın ilk bölümünde adayların İngilizce okuma ve dinleme becerileri, ikinci bölümünde ise İngilizce yazma ve konuşma becerileri ölçülmüştür. Sınavın hedef kitlesinin Yabancı Dil Yeterlilik Düzey Sınavı (YDS) ve e-YDS sınavlarından 70 puan ve üzeri puan almış ve genel İngilizce düzeyi B2 olan kişiler olduğu belirtilmiştir.

Test aşamalarının tamamlanmasının ardından sınavın uluslararası geçerliliği olan ve uluslararası geçerliliği olan “Test of English as a Foreign Language (TOEFL) ve “International English Language Exam System” (IELTS) gibi bir itibara ulaşması hedeflenmektedir. Öte yandan, sınavın hâlihazırda yapılmakta olan YDS ve YÖKDİL gibi sınavların yerine geçmemesi, daha kapsamlı ayrı bir İngilizce sınavı olarak hayata geçmesi beklenmektedir.

ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanan sınavla ilgili duyuruda, ÖSYM’nin İngilizce ölçümünde çağdaş gelişmeleri uygulamayı planladığı belirtilirken, “İngilizce’yi okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerileri temelinde ölçen bir sınav geliştiriliyor. Bu sınavın temel amacı, İngilizce yeterliliğinde en üst düzeyde geçerliliği sağlamaktır. Test, güvenilirlik ve güvenlik kriterlerini karşılayarak ve ‘Diller için Ortak Avrupa Referans Çerçevesi’ni referans alarak ölçmektir. dil becerilerinin tanımlanması bağlamında sınav için güçlü bir teorik alt yapı ve standardizasyon imkanı.Sınav benimseyeceği bilimsel sonuç raporlama sistemi sayesinde İngilizce öğrenen adaylar için de geçerli olacak.Adayın kendi dilinde yol gösterici bir rol oynayacak. güçlü ve zayıf yönlerini görmelerini ve anlamalarını sağlayarak öğrenme süreci.

SINAV ADAYLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Pilot uygulamaya katılan adaylardan İngilizce öğretmeni Ahmet Akın, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda sınavla ilgili yaşadıklarını anlattı. 4 saat test yaptıklarını belirten Akın, “Ama aynı zamanda sınavı da test ettik. Okuma kısmıyla başladı biraz akademik oldu. Zekice bir soruydu. Beğendiğimi söylemeliyim. Dinlemek kolay değildi ama hızlı ilerliyordu.” dedi. Bir diğer aday olan Sedat Çalışkan ise “Dinlemek yorucuydu ama kesinlikle bir ölçü denemesi oldu. Format konusunda ince ayarlar yapmak gerekebilir ama çok normal bir ilk denemeydi. Çok şey katacaklarına inanıyorum. daha hoş.”

saray-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu