Haber

Nijerya, 1650 megavatlık hidroelektrik santrali projesini onayladı

Nijerya hükümeti, ülkedeki en büyük güç projelerinden biri olan 1650 megavatlık hidroelektrik santrali inşa projesini onayladı.

Nijerya Devlet Lideri Yardımcısı Yemi Osinbajo’nun sözcüsü Laolu Akande, yaptığı açıklamada, 3 milyar dolarlık bir maliyetle ülkenin en büyük güç projelerinden biri olan 1650 megavatlık hidroelektrik santrali inşa projesinin onaylandığını belirtti.

Akande, ülkenin kuzeyindeki Benue eyaletinde yer alacak projenin bir kamu özel iştiraki düzenlemesi kapsamında finanse edileceğini kaydetti.

Laolu Akande, projenin ne vakit başlayacağına dair detaylı bilgi vermezken, elektrik meselesinin ülkede gelecek yıl düzenlenecek devlet başkanlığı seçimini kazanacak adayın öncelikli sıkıntılarından biri olması bekleniyor.

Afrika kıtasının en kalabalık ülkesi Nijerya, 12 bin 500 megavat heyeti güce sahip lakin bu kapasitenin yaklaşık dörtte birini üretiyor.

Ülkenin birçok bölgesinde sıklıkla elektrik kesintileri yaşanıyor. Bu nedenle halkın büyük kısmı güç muhtaçlığını jeneratörler aracılığıyla karşılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu