Ekonomi

Manchester United’ın durumu belirsiz, banka hisse fiyatı tahminini düşürdü

Deutsche Bank, Manchester United plc (NYSE:MANU) hisseleri için hedef fiyatını Perşembe günü bir önceki 20,30 $’dan 16 $’a düşürdü. Banka, hisselerin elde tutulmasını tavsiye etmeye devam ediyor ve futbol kulübünün bir kararsızlık dönemiyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

Manchester United, ikinci çeyrek için güçlü mali sonuçlar bildirdi ve gelir ve FAVÖK tahminini doğruladı. Deutsche Bank bu çeyreği kulüp için karışık sonuçlar doğuran bir dönem olarak nitelendirdi.

Analistler, “Kulüp, büyük ölçüde Şampiyonlar Ligi’ne katılımı nedeniyle şimdiye kadarki en yüksek gelirini elde etti,” dedi. “Ancak, takım Şampiyonlar Ligi’nden erken elendi (eleme aşamalarında çıktı) ve genel oyun kalitesi tatmin edici değildi.”

Banka, yeni CEO Omar Berrada’nın Temmuz ayında görevine başlayacak olması ve olası bir yönetim değişikliğine dair söylentilerin dolaşması nedeniyle kulübün öngörülemez bir aşamaya yaklaştığına inanıyor. Buna rağmen Deutsche Bank, takımın kadrosunun geliştirilmesinin gerekli olabileceğini, ancak bunun mevcut ‘Finansal Fair Play’ düzenlemeleri ile sınırlı olduğunu öne sürüyor.

Bununla birlikte banka, yeni stratejik ortağın -Sir Jim Ratcliffe/Ineos- katılımının kulüp içinde önemli bir dönüşüm şansına işaret ettiğini kabul ediyor. Old Trafford’daki stadyum iyileştirmelerini ve yakın çevrenin yeniden canlandırılmasını araştırmakla görevli çalışma grubunun üç ila beş yıllık bir süre içinde 1 milyar ila 2 milyar sterlin arasında yatırım yapması gerekebilir.

Deutsche Bank, Manchester United’ın mali sonuçlarının yılın ilk yarısında daha zorlu karşılaştırmalı rakamlarla karşı karşıya kalacağı için daha önemli olacağını tahmin ediyor.

Analistler, “Kulübün Şampiyonlar Ligi oyuncu maaşlarıyla ilgili giderleri olacak ancak Şampiyonlar Ligi geliri elde etmeyecek, bu da yayın ve maç günlerinden elde edilen geliri azaltacak” dedi. “Kazançlar ayrıca takımın Premier Lig’deki son konumundan da etkilenecek, sıralamadaki her bir üst sıra için 2,2 milyon £’dan fazla ek para ödülü (şu anda takım 6. sırada) belirsizliği artırıyor.”

“Finansal tahminlerimizi hafifçe düşürdük ve 24 yıllık FAVÖK tahminimizi 641,5 milyon £’dan 638,9 milyon £’a indirdik,” diyerek sözlerini tamamladılar. “Hedef Fiyatımız da Ineos’un ihale teklifinin tamamlanmasını dikkate alacak şekilde revize edildi.”

Bu makale AI’nin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu