Haber

Litvanya Restorasyon Günü’nün 106. yıl dönümü Ankara’da kutlandı

Litvanya Onarım Günü’nün 106. yıl dönümü dolayısıyla Ankara’da resepsiyon düzenlendi.

Litvanya Restorasyon Günü’nün 106’ncı yıl dönümü dolayısıyla Ankara’da bir otelde düzenlenen resepsiyona Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Lideri Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Litvanya’nın Ankara Büyükelçisi Ricardas Degutis, Ankara’daki yabancı misyon temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. .

Bakan Yardımcısı Bozay, Türkiye ile Litvanya’nın son derece dostane ilişkilere sahip olduğunu ve bunun daha da güçlendirilebileceğine dikkat çekerek, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta gerçekleştirdiği kapsamlı toplantılarda taraflar arasındaki işbirliğinin geliştirilme potansiyelinin teyit edildiğini söyledi. geçen yıl ziyaret edildi.

İkili ticaret hacminin son yıllarda artarak 1 milyar doları aştığını hatırlatan Bozay, hem Litvanya ve Türkiye’de hem de farklı ülkelerde firmaları daha fazla iş birliği ile ticaret yapmaya teşvik etmeye devam ettiklerini belirtti.

Bozay, ulaşım, enerji, yeşil dönüşüm, teknoloji ve savunma sanayi gibi alanlarda ikili iş birliğini geliştirme fırsatlarının olduğuna inandığını belirterek, “Ortak fayda temelinde tedarik ve değer zincirlerini genişletmek için de birlikte çalışabiliriz. Bu bağlamda akla ilk gelen Üç Deniz İnisiyatifi oluyor.” “Girişim bu yönde değerli fırsatlar sunabilecektir.” dedi.

Türkiye’nin Litvanyalı turistler için popüler bir turizm rotası olduğunu, Litvanya’nın Türk öğrenciler tarafından en çok sevilen ülkeler arasında yer aldığını vurgulayan Bozay, iki ülke arasındaki insani bağların gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bozay, dünyanın “Filistin’deki katliam”, Ukrayna’daki savaş gibi birçok sorunla uğraştığına dikkat çekerek, iki ülkenin NATO müttefiki olarak ortak güvenlik için birlikte çalıştığını söyledi.

Litvanya’nın 6 Şubat 2023 depreminin ardından gösterdiği desteğin unutulmadığını ifade eden Bozay, zor zamanlarında Türkiye’ye destek veren tüm ülkelere minnettar olduklarını ifade etti.

Bozay, Litvanya’nın Türkiye’nin AB üyelik sürecine verdiği desteğin devam etmesini dilediğini de sözlerine ekledi.

“Türkiye’nin AB ile entegrasyon çabalarını destekliyoruz”

Degutis ayrıca, Litvanya Konseyi’nin 16 Şubat 1918’de açıklanan kararla Litvanya halkının birliğini uyandırdığını belirterek, Konseyin uzun yıllar süren “Sovyet işgalinden sonra Mart 1990’da ülkenin bağımsızlığına kavuşmasının temellerini attığını” söyledi. “.

Türkiye ve Litvanya’da cumhuriyetin kurulması kararının yakın zamanlarda alındığına dikkat çeken Degutis, Türkiye’nin 100’üncü yıl dönümünü kutladı.

Degutis, iki ay önce İstanbul’da Osmanlı arşivlerinde Türk-Litvanya diplomatik ilişkileriyle ilgili bir stant açtıklarını hatırlatarak, standın iki ülkenin ortak mirasını ve ikili ilişkilerin gelişimini yansıttığını belirtti.

Litvanya’nın NATO üyelik sürecinde Türkiye’nin desteğine büyük önem verdiklerini vurgulayan Degutis, ülkesinin Türkiye’nin AB ile entegrasyon çabalarına destek verdiğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl ülkesinde gerçekleştirilen NATO Zirvesi’nin karmaşık ve istikrarsız bir ortamla karşı karşıya olduğumuz bir dönemde yapıldığını kaydeden Degutis, bunun ittifakın caydırıcılığının güçlendirilmesi ve Ukrayna’ya verilen desteğin devamı açısından önemini dile getirdi.

İsveç’in NATO üyeliğinin mutlaklaştırılmasını değerlendiren Degutis, bunun ittifakın savunma kabiliyetlerine ve savunma sanayi potansiyeline katkı sağlayacağının altını çizdi.

Degutis, “Gazze’deki felaket durumuna” çözüm bulunması ve Orta Doğu’da barış sürecinin yeniden başlatılmasının aciliyetine dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu