Ekonomi

Küresel piyasalarda Fed günü

ABD Borsaları, enflasyondaki yavaşlamanın Fed’in daha ölçülü bir politika izlemesini sağlayacağı beklentisiyle Ocak ayını yükselişle kapattı ve risk iştahı arttı.

Ay boyunca S&P 500 endeksi yüzde 6,2, Nasdaq 100 endeksi yüzde 10,6 yükseldi. Nasdaq 100, Temmuz’dan bu yana en pürüzsüz ayını yaşadı ve 2001’den bu yana yıla en güçlü başlangıcını kaydetti.

Endekslerde, Fed kararı öncesinde Salı günkü kazançlar yüzde 1,5 civarındaydı. ABD’de 4. çeyrekte açıklanan istihdam maliyeti endeksi yüzde 1 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. altında Artış endeksleri destekledi. Diğer bilgiler, ABD konut piyasasının soğumaya devam ettiğini ve Tüketici İnancının beklenmedik bir şekilde düştüğünü ortaya koydu. ABD vadeli endeksleri yeni işlem gününde negatif.

Ekonomik gerilemenin ardından açıklanan Electronic Arts Inc. ve Snap Inc. Hayal kırıklığı yaratan bilançolar etkili oldu. Asya borsaları düz ama yükselişte.

ABD 10 yıllık tahvil faizi, Salı günü 3 baz puan düştükten sonra bu sabah yüzde 3.51’de yatay seyrediyor. Ocak ayı boyunca yüzde 1,88 düşen Bloomberg Dolar Endeksi, bu sabah 1,223’te yatay seyrediyor.

Gözler Fed kararında

Fed yılın ilk faiz kararını TSİ 22:00’de açıklayacak.

Fed’in faiz oranlarını 25 baz puan artırarak yüzde 4,25-4,50’den yüzde 4,50-4,75’e yükseltmesi bekleniyor.

Fed Lideri Jerome Powell’ın basın açıklaması ve soru-cevap oturumu 22:30 CEST’de başlayacak. Geçen yıl dört kez 75 baz puan faiz artırımına giden Fed, Aralık ayında 50 baz puanlık sıkılaştırma adımı attı. Beklenti gerçekleşirse Fed faiz artırımlarının boyutunu küçültmeye devam edecek.

Fed üyelerinin ekonomik tahminlerinin bu toplantıda güncellenmesi beklenmezken, karar metni ve Powell’ın mesajlarının enflasyonla mücadelenin artık bitmediğini vurgulaması bekleniyor.

Morgan Stanley ABD Baş Ekonomisti Ellen Zentner, “Piyasayla olan kopukluk, hem şahin hem de güvercin Fed üyelerinin defalarca politika faizlerinin bir süre daha zirvede kalacağını söylemesidir” yorumunu yaptı.

DoubleLine Capital LP CIO’su Jeffrey Gundlach da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Fed’in yılın geri kalanında faiz indirimine gidebileceğini açıklayarak tahvil piyasasındaki fiyatlamayı geri çekmeye çalışacağını söyledi. Fed’in karar metninden “artışlara devam” ibaresini kaldırıp kaldırmayacağı da merak ediliyor.

Ekonomik Araştırma Başkanı Michael Gapen, “Bu açıklamayı yumuşatırsanız, muhtemelen nihai faiz oranınızın Aralık ayında öngörülen seviyenin altında olacağına dair bir sinyal gönderiyorsunuz ve bu seviyeye eskisinden çok daha yakınsınız” dedi. Bank of America’da. “Bu mesajı vermek istediklerinden emin değilim” dedi.

pervarihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu