Ekonomi

İngiltere’de piyasalara ‘tavan fiyat’ çağrısı hazırlığı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın, hayat pahalılığıyla mücadele kapsamında perakendecilerden süt ve ekmek gibi temel gıda ürünlerine tavan fiyat uygulamasını isteyeceği belirtildi.

British Telegraph’ın haberine göre Sunak’ın ekibi, bazı temel gıda ürünlerine “mümkün olan en düşük” tavan fiyatın uygulanmasını sağlayacak bir plan üzerinde çalışmaya başladı.

Fransa’da emsal teşkil ettiği belirtilen plana, süpermarketlerin gönüllü katılımı esas alınacak.

Bu kapsamda Sunak, son dönemde enflasyonun ana kaynağı haline gelen gıda fiyatlarını kontrol altına almak ve hayat pahalılığının önüne geçmek için piyasalardan ekmek ve süt gibi temel gıda maddelerinin fiyatlarının dondurulmasını isteyecek.

İngiltere’de geçen hafta açıklanan verilere göre yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 8,7 ile beklentilerin altında kaldı. Mart ayında enflasyon yüzde 10,1 oldu.

Enflasyondaki düşüşe rağmen gıda enflasyonu yüzde 19,1 ile yüksek seyrini sürdürdü. Mart ayında yüzde 19,2 olan gıda enflasyonu, 45 yılın en yüksek seviyesini görmüştü.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt da gıda fiyatlarının çok hızlı yükselmeye devam ettiğini belirterek, “Gıda enflasyonu ürkütücü seviyede.” değerlendirmesini yapmıştı.

İngiliz hükümeti enflasyonu yüzde 2’ye indirip bu seviyede tutmayı hedeflerken, İngiltere Merkez Bankası 11 Mayıs’ta yaptığı toplantıda üst üste 12’nci kez faiz artırımına giderek faiz oranını yüzde 4,25’ten yüzde 4,50’ye çıkardı. Enflasyonla mücadele kapsamında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu