Haber

Hindistan Başbakanı Modi, Kovid-19 Sonrası Dünya Düzeni Çağrısında Bulundu

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Kovid-19 sonrasında kurallara dayalı bir dünya düzeninin kurulması gerektiğini kaydetti.

Modi, Endonezya’nın başkenti Jakarta’da düzenlenen 43. Güneydoğu Asya Milletler Birliği (ASEAN) Zirvesi marjında ​​20. ASEAN-Hindistan Zirvesi’nde konuştu.

ASEAN’ın küresel kalkınmada önemli bir rol oynadığını belirten Modi, ASEAN’ı “büyümenin merkez üssü” olarak nitelendirdi.

Başbakan Modi, 21. yüzyılın “Asya ile ilgili” olduğunu ve “Kovid-19 sonrası kurallara dayalı bir dünya sisteminin kurulması gerektiğini” belirtti.

ASEAN ile Hindistan’ın tarih ve coğrafya açısından birbirine bağlı olduğunu kaydeden Modi, ASEAN’ın Hint-Pasifik görüşünü tamamen desteklediklerini söyledi.

Modi, Hint-Pasifik’in kalkınmasının ve Küresel Güney’in sesinin herkesin ortak çıkarına olduğunu belirterek, bu zirvelerde alınan kararların bölgeyi güçlendireceğine dikkat çekti.

“Barış ve istikrar refahın anahtarıdır”

ASEAN Zirvesi kapsamında düzenlenen Doğu Asya Zirvesi’nde Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, “Barış ve istikrar, refaha ulaşmanın anahtarıdır.” dedi. söz konusu.

“Yeni çatışma, gerginlik ve savaşlar” başlatmama konusunda ülkelerin eşit sorumluluğa sahip olduğunu vurgulayan Widodo, ülkelerin gerilimleri hafifletme, diyalog kurma ve farklılıklar arasında köprü kurma sorumluluğunun bulunduğunu belirtti.

Widodo, liderleri “bu tepeyi rekabetin artacağı değil işbirliğinin güçleneceği bir yer haline getirmeye” çağırdı.

Guterres ve Widodo buluştu

Widodo ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ASEAN Zirvesi marjında ​​ikili görüşme gerçekleştirdi.

Widodo yaptığı açıklamada, “ASEAN ile BM arasındaki birlik, barışın korunması ve Myanmar krizi gibi değerli zorlukların çözülmesi açısından değerlidir.” dedi. söz konusu.

Endonezya’nın güncel küresel gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Widodo, ASEAN’ın bölgesel barış, güvenlik, istikrar ve refahı koruma çabaları kapsamında iş birliği kurmaya çalıştığını söyledi.

Guterres ayrıca Endonezya’ya Güneydoğu Asya ve dünyaya yönelik faaliyetlerinden dolayı teşekkür etti.

Endonezya’yı sürdürülebilir kalkınma, iklim değişikliği ve insan haklarının korunması konularında BM’nin “özel ortağı” olarak nitelendiren Guterres, Endonezya’yı ASEAN’ın dönem başkanlığını başarıyla yürüttüğü için tebrik etti.

ASEAN Avustralya için “son derece önemli”

Cakarta’da düzenlenen ASEAN-Hint-Pasifik Forumu’nda Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, örgüte ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ASEAN’ın Avustralya için “son derece önemli” olduğuna dikkat çeken Albanese, “ASEAN, Avustralya’nın ekonomik kaderidir. Güçlü bir temel üzerine inşa ediyoruz ve hâlâ kullanılmamış bir potansiyel var.” dedi.

Albanese ayrıca tarım, enerji güvenliği, altyapı ve eğitim alanlarında da işbirliği yapmayı teklif etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu