Haber

Havayolundan İlginç Bir Uygulama: Artık Yolcular Uçağa Binmeden Önce Tartılacak

Yeni Zelanda’nın havayolu şirketi Air New Zealand, geçtiğimiz günlerde farklı bir uygulamaya imza attı. Havayolu şirketi, yolcuların ağırlığını önümüzdeki 1 ay boyunca tartacak! Bakalım bu uygulama ne ve neden yapıyorlar?

Detaylar haberimizde!

Uçakla seyahat ederken bagajın tartılması yaygın bir uygulama iken, artık hava yolu şirketlerinin uçağa binen yolcuların tartılması uygulaması haline geldi.

Yeni Zelanda’nın ulusal havayolu şirketi Air New Zealand, uluslararası uçuşlarda yolcuların uçağa binmeden önce tartılmalarını şart koşuyor.

Havayolu firmasının 1 ay süreyle uygulayacağı bu uygulamanın sebebi, uçağın yükünü ölçmek ve daha uygun bir şekilde dengelemek.

Bir uçağın yükünü bilmek, yakıt tüketimini hesaplamak için değerlidir ve yolcuların yükünü bilmek, güvenli bir uçuş sağlar.

Konuyla ilgili açıklama yapan Air New Zealand’ın kargo kontrol uyum uzmanı Alastair James, yolculara “Endişeye gerek yok. Güvenlik için uçaktaki her şeyin yükünü bilmek istiyoruz, bu sadece yasal bir zorunluluk” dedi.

Uygulama şimdilik gönüllülük esasına göre yürütülse de gelecekte bu uygulamanın gerekli olabileceği düşünülmektedir. Air New Zealand ilk kez yolculardan tartılmasını istemiyor.

Havayolu, 2021 yılında iç hat uçuşu yapan müşterilerinden tartılmasını istedi. Şirket bu durumu “Artık uluslararası uçuş yapanları tartma zamanı” şeklinde açıklıyor.

2 Temmuz’a kadar sürecek uygulama kapsamında havayolu şirketi, ülkeler arası seyahat eden 10 bin yolcuyu tartmayı hedefliyor.

Tartılmakta tereddüt eden yolcular için müjde, tartı bilgilerinin kamuya açık bir şekilde görüntülenmeyecek, hatta havayolu çalışanları ile paylaşılmayacaktır.

Umarım bu uygulama Türkiye’ye gelmez. Aksi takdirde halkımız kilolu olurum korkusuyla kilo almamak için elinden geleni yapacaktır. Senin yorumun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu