Haber

Ermenistan ve ABD ortak askeri tatbikat yapacak

Ermenistan ve ABD ordularına ait bazı birliklerin önümüzdeki hafta Ermenistan’da ortak askeri tatbikat düzenleyeceği açıklandı.

Ermenistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kartal Ortağı 2023”egzersizin, “Ermenistan’ın uluslararası barışı koruma misyonlarına katılımına yönelik hazırlıklar çerçevesinde”11-20 Eylül tarihleri ​​arasında yapılacağı bildirildi.

Tatbikatın ağırlıklı olarak geçtiğimiz yılın kasım ayında ABD finansmanıyla modernize edilerek hizmete açılan Zar Barış Gücü Tugay Eğitim Merkezi ve Savunma Bakanlığı N Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirileceği açıklandı. Ermenistan Savunma Bakanlığı’nın tatbikatla ilgili açıklamasında, “Uluslararası barış misyonlarına katılan Ermeni birliklerinin uyumlu çalışma düzeyinin artırılması”NATO’nun üye olmayan ortak ülkelere yönelik oluşturduğu Barış için Ortaklık Programı çerçevesinde “Operasyonel Yetenek Konseptinde Planlanan Değişikliklere Hazırlık”hedef alındığı belirtildi.

Bakanlık aynı zamanda “Uluslararası barışı koruma operasyonlarına hazırlık kapsamında Ermeni birlikleri sık sık ortak ülkelerle benzer ortak tatbikatlara ve eğitimlere katılıyor.”ayrıca belirtti.

RUSYA İLE İLİŞKİLERDE SOĞUTMA

Nisan ayında ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un, Avrupa’da gerçekleştirilecek uluslararası Defender 23 tatbikatına katılan 26 ülkeden oluşan listeye Ermenistan’ı dahil etmesi, ancak birkaç saat sonra herhangi bir açıklama yapılmadan listeden çıkarılması soru işaretlerini artırmıştı.

Ermeni ve ABD orduları arasında artan işbirliği, Erivan’ın Moskova ile ilişkilerinin soğuduğu bir döneme denk geldi. Ermenistan, 2020 yılında Azerbaycan’a karşı ağır bir yenilgiye uğradığı Dağlık Karabağ savaşı sonrasında Rusya’yı kendisine yeterli takviye sağlamamakla suçlamış, Rusya liderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün 2022 yılındaki tatbikatlarına katılmadığını açıklamış ve şunları açıklamıştı: Ocak ayındaki tatbikata ev sahipliği yapmayacak.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu