Haber

Doç. Necip Hablemitoğlu suikastı davasında sanıklardan Altaylı’nın avukatları savunma yaptı

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı davasında sanıklardan eski istihbarat görevlisi Enver Altaylı’nın avukatları savunmalarını tamamladı.

Aralarında firari Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in de bulunduğu Hablemitoğlu cinayetiyle ilgili 10 zanlının yargılanmasına Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Tutuklu sanıklar Nuri Gökhan Bozkır, Aydın Köstem ve Ahmet Tarkan Mumcuoğlu ile tutuklu sanık Mehmet Narin’in hazır bulunduğu duruşmada tutuklu sanıklar Fikret Emek, Enver Altaylı ve Levent Göktaş ile cezaevinden video konferans sistemi kuruldu. gözaltına alındı.

Duruşmada sanıklardan eski istihbaratçı Enver Altaylı’nın kızı avukat Dilara Yılmaz savunma yaptı.

Duruşmada görgü eksiklikleri olduğunu savunan Yılmaz, müvekkilinin kendisine isnat edilen eylemleri ne zaman, nerede ve nasıl yaptığının açıklanmadığını iddia etti.

Avukat Yılmaz, somut delillerden yoksun olan iddianamenin “iyi niyetle hazırlanmadığını” savundu.

Sanıklardan Nuri Gökhan Bozkır’ın 2017 yılında yurt dışından savcılığa bir e-posta göndererek “5 kişinin cinayetle ilgili olduğunu düşündüklerini” ilettiğini anlatan Yılmaz, buna rağmen soruşturma açılamadığını söyledi. bu isimler üzerinde gerçekleştirilmiştir.

Yılmaz, eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın ve gazeteci Zihni Çakır’ın da aralarında bulunduğu bazı kişilerin davada “tanık” olarak dinlenmesini ve bazı kişilerin cep telefonlarının HTS kayıtlarının dosyaya getirilmesini istedi.

Altaylı’nın diğer avukatı Büşra Urlu’nun savunmasını tamamlamasının ardından mahkeme heyetine öğle yemeği molası verildi.

Ölümünden sonra yayımlanan ve kamuoyunun en çok ilgisini çeken “Köstebek” adlı kitabında yıllar sonra “Fetullahçı Terör Örgütü-FETÖ” olarak tanımlanacak yapıyla ilgili önemli tespitlerde bulunan Hablemitoğlu, İstanbul’da kurşuna dizildi. 18 Aralık 2002’de Ankara Çankaya’daki evinin önünde baş.

Sanıklardan Enver Altaylı, daha önce yargılandığı davada “FETÖ üyeliği” ve “casusluk” suçlarından 23 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu davada Altaylı, Hablemitoğlu cinayetine azmettirmekten “ağırlaştırılmış müebbet” ile yargılanıyor.

Davada FETÖ elebaşı Gülen’in yanı sıra örgütün Türkiye İmamı Mustafa Özcan ve Ali Serhat Ilıcak da davanın firari zanlıları arasında yer alıyor.

kocaaliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu