İş

Deutsche Bank şimdi ABD’nin 2024’te ekonomik bir gerileme yaşamayacağını öngörüyor

Deutsche Bank, ABD’nin ekonomik geleceğine ilişkin perspektifini revize ederek, ülkenin bankanın kendisi de dahil olmak üzere çeşitli analistlerin önceki yıl yaygın olarak tahmin ettiği gerilemeden kaçınacağını öngördü.

“Ilımlı bir ekonomik gerilemeyle ilgili orijinal tahminimiz büyük ölçüde ekonominin Federal Rezerv’in hedeflerinden önemli ölçüde uzaklaştığı gözlemine dayanıyordu. Tarihsel olarak merkez bankalarının ekonomik gerilemeye neden olmadan enflasyonu düşürme çabaları nadiren başarılı oldu.” Analistler bunu Pazartesi günü yayınlanan bir raporda duyurdular.

“Artık ABD ekonomisinin bu zorlu rotayı başarılı bir şekilde yöneteceğine ve istikrarlı bir istihdam piyasasını korurken bir gerilemeyi atlatacağına inanıyorlar.”

Deutsche Bank, ABD ekonomisinin 2023 yılındaki güçlü performansına vurgu yaparak, işsizlikte gözle görülür bir artış olmadan işgücü piyasasında dengeyi koruma başarısına dikkat çekti. Ayrıca çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi enflasyonunun yılın ikinci yarısında yıllık bazda %2’nin altına düştüğüne dikkat çekildi.

Analistler, finansal koşulların iyileşmesi gibi olumlu faktörlerin bu olumlu eğilimleri artırabileceğini gözlemledi.

Analistler, güncellenen ekonomik tahminlerinde %1,9’luk bir büyüme oranı (bir yılın dördüncü çeyreğinden gelecek yılın dördüncü çeyreğine kadar) bekliyorlar; bu, önceki %0,3’lük tahminlerine kıyasla önemli bir gelişme.

Bu revize edilmiş ve daha olumlu ekonomik tahminle birlikte, eklenen yeni işlerin hızının yavaşlaması ve daha fazla insanın işgücüne katılması nedeniyle işsizlik oranının gelecek yıl hafif bir artışla %4,1’e çıkacağını öngörüyorlar.

Enflasyon iddialarıyla ilgili olarak banka, enflasyonun Fed’in hedefine doğru düşmeye devam edeceğini, ancak kısa vadede kesintili bir artış olabileceğini savunuyor.

“Enflasyon tahminlerimiz nispeten değişmedi ve beklenen oranlar Merkez Bankası’nın hedefine yakın olmaya devam ediyor. Temel PCE ve Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yılı sırasıyla %2,2 ve %2,6 seviyesinde tamamlamasını bekliyoruz” yorumunu yaptı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla hazırlanıp tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

hadimhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu