Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa’daki deprem konutlarının teslim törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’da deprem konutlarının teslim törenine katıldı. Hiçbir ayrım yapmadan deprem bölgesini canlandırmaya çalıştıklarını belirten Erdoğan, “Bugüne kadar hiçbir felakette vatandaşlarımızı utandırmadık.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, belediye başkan adayları tanıtım toplantısı ve deprem konutlarının teslim töreni için Şanlıurfa’ya geldi. Kentte inşaatı tamamlanan 1.314 afet konutunun hak sahiplerine teslim töreninde konuşan Erdoğan, deprem bölgesini hiçbir ayrım gözetmeksizin yeniden canlandırmaya çalıştıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumartesi günü ilk kez Hatay’daydık. İki önemli sağlık tesisinin açılışını yaptık. 7 bin 725 deprem konutunun kura törenini yaptık. Pazar günü de Gaziantep’teydik. Burada Gaziantep Şehir Hastanesi’nin resmi var” dedi. 1.875 yatak kapasiteli bölgenin en büyük sağlık tesisi olan Sağlık Tesisinin açılışını yaptık. Ardından 10 bin 698 konutumuzun kura törenini gerçekleştirdik. Aynı gün Şahinbey Belediyesi Millet Camisi’nin de açılışını yaptık. Şahinbey Belediyemiz tarafından bir çalışma ortaya çıkarıldı.Belediye Başkanımızı ve ekibini gerçekten tebrik ediyorum.Böyle muhteşem bir eseri kısa sürede Şahinbey’e kazandırdık.Dün 6 Şubat depreminin yıl dönümüydü.Yönetim Kurulu Başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte Kahramanmaraş’taydık. Cumhur İttifakı ortağımız Milliyetçi Hareket Partisi ile burada depremden etkilenen kardeşlerimizi kucakladık, yapımı tamamlanan 9 bin 289 afet konutunun kurasını çektik. Sahiplerine teslim ettik. Bugün Şanlıurfalı kardeşimizle kura çekmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yarın Adıyaman’da olacağız. Gözlerimizi deprem bölgesinden bir an bile ayırmıyoruz. Hemen hemen her kabine toplantısında bakanlarımızdan bölgede yürütülen çalışmalara ilişkin sistematik bilgiler alıyoruz. Şehirlerimizin yeniden inşasının ve ihyasının sorunsuz ilerlemesini sağlıyoruz. 6 Şubat’ta yaşadığımız felaket gerçekten büyük olsa da süreci başarıyla bu güne getirmeyi başardık. Zaman zaman ortaya çıkan sorunlara karşı gerekli önlemleri alıyoruz. El ele, devlete, millete el ele vererek, 53 binden fazla can kaybının yaşandığı yüzyılın felaketini yüzyılın birliğiyle aşıyoruz. “Bugünkü kura ve anahtar teslim töreni devletimizin depremin açtığı yaraları sarma iradesinin en somut örneğidir” dedi.

“Hiçbir sorunun hedeflerimize engel olmasına izin vermedik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şanlıurfa’da 1.208’i il ve ilçe merkezlerinde, 106’sı kırsalda olmak üzere toplam 1.314 afet konutunun kurasını çekiyoruz. Deprem konutlarının kardeşlerimize ve kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Deprem konutu almaya hak kazanan kız kardeşlerimiz. Şanlıurfa’da yaklaşık 4 bin konutun inşaatı hızla devam ediyor. Bunları en kısa sürede tamamlayıp hak sahibi kardeşlerime teslim edeceğiz. Şanlıurfa ile birlikte vatandaşlarımızı mağdur etmemek için var gücümüzle çalışacağız. Deprem bölgesinde, 40 yıldır huzurunuzdayız, yaklaşık 22’si iktidardayız, çok farklı zorluklarla karşılaştık, tüm bu sınavları 85 milyon vatandaşımızla göğüs gerdik, çalışarak başardık. Tam bir dayanışma içerisindeyiz.Başka bir ülke veya milletin başına gelse o ülkeyi yok edecek birçok olay ve birçok kriz bizi yolumuzdan ayıramadı.Bedelini elbette ödedik, yaralandık, sarsıldık ama başardık. Ne kadar büyük olursa olsun hiçbir krizin hedeflerimize engel olmasına izin vermeyeceğiz. Ekonomide, sağlıkta, demokraside, terörle mücadelede tarihi adımlar atarken aynı zamanda vatandaşlarımıza verdiğimiz sözleri de birer birer hayata geçirmeye çalıştık” dedi.

“Hiçbir afette vatandaşlarımızı utandırmadık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizi özellikle afet yönetimi ve yaralarını sarma konusunda çok farklı bir seviyeye taşıdık. Şehirlerin altyapı ve üstyapı eksikliklerinin giderilmesinden, kentsel dönüşüm projeleriyle sağlıksız binaların dönüştürülmesine kadar birçok adım attık. TOKİ aracılığıyla vatandaşlarımıza güvenli konutlar sunarken, yatay mimari örneklerin yaygınlaştırılmasına da önem verdik.AFAD Başkanlığı’nın kurulmasıyla birlikte kurumsal kapasitenin güçlendirilmesinden hukuka kadar çok geniş bir alanda çok değerli reform eylem ve programlarına öncülük ettik. Afetlerle mücadelede düzenlemeler… Son 21 yılda yaşadığımız doğal afetlerin ardından yaraları sarma çabasının en yakın tanığı milletimizdir. Peki ya Van, Elazığ, Malatya ve İzmir depremlerini yaşayan kardeşlerimiz? Kastamonu, Bartın ve Giresun selini yaşayan halkımızdan da, Antalya ve Muğla yangınını yaşayan vatandaşlarımızdan da hiçbir zaman utanmadık. Millet olarak yüreklerimizi dağlayan tüm bu felaketlerde birileri sadece gösteri ve siyasi sömürü peşinde koşarken, biz sorunlara bir an önce çözüm bulmak için gece gündüz çalıştık. 6 Şubat depremi son yüzyılda yaşadığımız en büyük felakettir. Can kaybı sonucu 53 binden fazla insanı toprağa verdik. Şanlıurfa’daki depremlerde 200 vatandaşımız hayatını kaybetti. Barış içinde dinlenebilirler mi. Şanlıurfa’daki depremde 700’den fazla bina yıkıldı. Şu ana kadar depremden etkilenen ailelere geçici barınma kapsamında toplam 288 milyon lira kira yardımı sağladık. Şanlıurfa’da kurulup dağıtılan çadır sayısı ise 9 bin civarında. İlimizde 578 konteynerle faaliyet gösteren 2 konteyner kent bulunmaktadır. “Yani şu ana kadar Şanlıurfa depremzedelerinin ihtiyaçlarının karşılanması için ne yapılması gerekiyorsa yapıldı” dedi.

“Hiçbir ayrım yapmadan deprem bölgesini ayağa kaldırmaya çalıştık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seçimlere ve krizlere rağmen yaklaşık bir yıl gibi kısa bir sürede bu çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Sizler için çalışmaya devam edeceğiz. İlk günden itibaren depremzedelerimizin yaralarını sarmaya odaklandık. . Hiçbir ayrım yapmadan deprem bölgesini canlandırmaya çalıştık. Nasıl çalıştığımızı iyi biliyorsunuz.” “Biz ‘Sorundan siyasi kazanç elde ederim’ politikasıyla değil, hayır duası anlayışıyla hareket ediyoruz. Başkaları siyasi başarı hesaplıyor olabilir ama ‘Allah ondan razı olsun’ sloganını değiştirmeyeceğiz. 81 ilimizin her ilçesinde, her mahallesinde ayak izlerimiz, çalışmalarımız var.CHP genel başkanları “Arka arkaya polemik söylemler atma planında değiliz. Sırf oy vermediler diye depremzedelere hakaret edenleri, deprem anında bile millete yük olmayı tercih edenleri tarihe bırakıyoruz. Tüm gücümüzle depremden etkilenen şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmaya çalışacağız. Depremzedelerimizi huzur dolu evlerine kavuşturacağız” dedi. – ŞANLIURFA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu