Ekonomi

Çin’de konut piyasasını kurtarma planı

Çin, derin bir sakinlik ve likidite sıkıntıları yaşayan konut piyasasını kurtarmak için 16 adımlı bir kurtarma planı hazırladı.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar, Çin Merkez Bankası (PBOC) ve Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu’nun cuma günü, finans kuruluşlarına emlak dalının “istikrarlı ve sağlıklı gelişimini” sağlamaya yönelik planlar hazırlayan bir bildiri gönderdiğini belirtti.

Kaynaklara nazaran, daha evvelki destekleyici adımların tersine bu paket, konut üreticilerinin karşılaştığı likidite krizinden konut satın alanlar için peşinat ödeme ihtiyaçlarını gevşetmeye kadar geniş kapsamlı tedbirlerden oluşuyor.

Kurtarma planı kapsamında, konut şirketlerinin önümüzdeki altı ay içinde vadesi gelen ödenmemiş banka kredileri ve borçları bir yıl boyunca uzatılabilecek, tahvillerinin geri ödemesi de müzakereler yoluyla ertelenebilecek yahut takas edilebilecek.

Cuma günkü virüs kısıtlamalarının ekonomik ve toplumsal yükünü hafifletmeyi amaçlayan 20 unsurluk paketin akabinde açıklanan bu plan, Şi Jinping’in odağını ekonomiyi kurtarmaya çevirdiğinin bir diğer işareti olarak değerlendirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu