Ekonomi

Çin, dünyanın en büyük güneş teleskobunu inşa edecek

Uzay konusundaki çalışmalarını derinleştiren Çin, bu sefer yeni bir teknolojik mücevher ortaya çıkardı. Bu yeni adım, şimdiye kadar yapılmış en büyük güneş radyo teleskopudur. Çin, daha önce Chang’e-4 sondasının ayın arkasına indirilmesi, Mars’a Tianwen-1 görevinin gerçekleştirilmesi ve inşasının tamamlanması gibi performanslarıyla dünyanın bu alanda dikkatini çekmişti. Tiangong uzay istasyonu. Şimdi, dünyanın en büyük güneş radyo teleskobu ile Çin, uzay araştırmaları ve gözlemi alanında lider ülke konumunu pekiştiriyor.

Daocheng Güneş Radyo Teleskopu (DSRT) olarak anılan radyo teleskopu, Sichuan’daki Daocheng idari biriminde bulunuyor; Her biri 6 metre uzunluğunda 313 antenden oluşan bir ağa sahiptir. 3,14 kilometre boyunca bir arada düzenlenen dairesel tesis, yaklaşık 7,75 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor.

DSRT’nin temel amacı güneşi her zaman gözlemlemektir. Teleskop, güneş patlamalarını, güneşi çevreleyen halkadaki yansımaları ayrıntılı olarak incelemek ve pulsarlar (titreşen yıldızlar), radyo flaşları ve asteroitler (küçük gezegen) için gözlem ve erken uyarı sistemlerinin araştırılmasına katkıda bulunmak üzere tasarlanmıştır. DSRT, antenlerinin sinyallerinin çok yüksek çözünürlüğü ve mükemmel hassasiyeti sayesinde güneşte meydana gelen süreçlerin ve uzay meteorolojisinde meydana gelebilecek olası bozulmaların daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu