Ekonomi

BIST 100 Endeksi Günün İlk Yarısında Yükseldi

Borsa İstanbul’da günün ilk yarısında BIST 100 endeksi yüzde 0,59 artışla 5.392,47 puan oldu.

Günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 31,70 puan yükselerek saat 13:00 itibarıyla 5.392,47 oldu. Toplam işlem hacmi ise 27,4 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,52, holding endeksi yüzde 0,48 yükseldi. Branş endekslerinin ortasında en çok kazanan %2,05 ile elektrik olurken, en çok kaybeden ise yüzde 1,25 oldu. sporoldu.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün politika faizini yüzde 5-5,25’te sabit tutmasının ardından küresel borsalarda dalgalı bir seyir gözlendiğini ve bugün gözler Avrupa Merkez Bankası’nın para politikası kararlarına çevrildiğini söyledi. (ECB). .

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda bugün ECB’nin politika faizini 25 baz puan artıracağı kesinlik kazanırken, politika metni ve ECB Başkanı Christine’in açıklamalarında önümüzdeki döneme ilişkin olası ipuçları yatırımcıların odağında. Lagarde.

Fed Lideri Jerome Powell toplantının ardından yaptığı açıklamada, Fed yetkililerinin tamamına yakınının bu yıl bazı ek faiz artırımlarının enflasyonu zamanında yüzde 2’ye düşürmek için uygun olacağını düşündüklerini ve Temmuz toplantısı hakkında bir karar almadıklarını belirtti. .

Bu gelişmelerin ardından para piyasalarında fiyatlamalarda Fed’in Temmuz ayı toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı beklentisi yüzde 72’ye yükselirken, Banka’nın da faiz artırım döngüsünün tamamlanabileceğine dair tahmini sınırlı. yüzde 5,50-5,75 seviyesinde.

Analistler, ECB’nin faiz kararı ve Lagarde’nin açıklamalarına ek olarak öğleden sonra ABD’de kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi verilerinin takip edileceğini belirtti. dikkat.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu