Ekonomi

AYB’de vergi affı semineri

Vergi affı borç yapılandırma kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek TBMM’de kabul edildi. Ege İhracatçı Birlikleri’nin (EİB) ‘7440 Sayılı İnşaat Hukuku Bilgilendirme Semineri’nde bugüne kadarki en kapsamlı vergi borcu yapılandırma yasasının detayları ele alındı. AYB Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, “Af kanunları düzenli ödeme yapanları cezalandırır, ödemeyenleri ise ödüllendirir” dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, kamuoyunda “af kanunu” olarak bilinen 7440 sayılı Yapılandırma Kanunu’nun TBMM’nin kuruluşundan bu yana çıkarılan 42’nci af kanunu olduğuna değinerek, “Sizler gibi. herkes bilir, sık sık çıkan af kanunları düzenli ödeme yapanları cezalandırır, ödemeyenleri ödüllendirir.Öncelikle beyan esasının benimsendiği vergi sistemimizde mükellefler, beyan ve ödeme yükümlülüklerini, beyanname ve ödeme yükümlülüklerini, kanunun belirlediği şekilde, kendileri yerine getirirler. Yükümlülüklerini tam ve zamanında yerine getirmeyen mükelleflere yönelik tedbirler, vergileme istekliliğini artıran araçlardır.”Sağladığı avantajlar nedeniyle vergi irade uyumu telaşına katılmamak mümkün değil. Yine bu düzenlemeler vergi adaleti noktasında sorgulanır hale geldi” dedi.

“Deprem vergisinin anayasaya uygunluğu tartışılıyor”

Eskinazi, şöyle devam etti: “Vergi matrahı ve vergi artışına ilişkin kararlar alınırken, beyan yükümlülüklerini gönüllü ve kusurlu olarak tam ve zamanında yerine getirmeyen mükelleflerin deyim yerindeyse fiillerinden kaçınmasına yardımcı olurken, ihtilafların ve sorunların önlenmesine yardımcı olur. idare ile mükellefler arasındaki yorum ve uygulama farklılıklarından kaynaklanabilir.Af yasasının kapsamı geniştir, hemen hemen tüm kurumların alacaklarını hızla etkiler.Çok geniş bir kesime hitap eder.Bakanlık tarafından açıklanmıştır. 7440 sayılı kanunla getirilen ve deprem vergisi adı verilen ek vergide 100 milyar civarında bir tahsilat beklendiğini söyleyen maliye yetkilileri, öncekilerden farklı olarak anayasaya uygunluğu tartışılıyor.” Bu tür yeniden yapılandırma kanunlarının kamu maliyesi ve buna bağlı olarak makro ekonomiEkonomiye faydalarından da bahseden Başkan Eskinazi, “Özellikle 2023 yılının ilk iki ayında merkezi yönetim bütçesinde 202.8 milyar TL açık verildiği düşünüldüğünde 7440 sayılı kanunla sağlanacak tahsilatlar değer kazanıyor” diyerek sözlerini tamamladı. bütçe açıklarının finansmanının makro ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasında.”

“Tahsilat performansı önceki benzer düzenlemelere göre daha düşük olacak”

Türk Eximbank eski Genel Müdürü ve eski Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, “Yasanın işletmelerin finansmana erişiminin kısıtlandığı bir döneme ve deprem felaketinin sonrasına denk gelmesi tahsilat performansı açısından talihsiz bir durum oldu. Tahsilat performansı düşecek” dedi. Bir kere yapılırsa kayıtlı ekonomiye geçiş çabalarını olumsuz etkiler” dedi.

İzmir Vergi Dairesi Başkanı Ömer Alanlı ile Ege İhracatçı Birlikleri Mali Müşaviri ve Yeminli Müşaviri Mustafa Bulut da 7440 Sayılı Yapılandırma Kanunu’nun kapsamı ve yapılanmasına ilişkin sunum yaptı. – İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu