Haber

Atatürk’ün Ölümünün 85. Yıldönümünde Anma Törenleri Düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 85. yıl dönümünde düzenlenen törenlerle anıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen anma programı Ata’ya çelenk sunumuyla başladı. Atatürk Anıtı’na sırasıyla Kaymakam Adem Öztürk, Garnizon Komutanı Mühimmat Yüzbaşı Caner Yılmaz ve Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu çelenk koydu. Ardından saat 5’i 9 geçe tüm yurtta olduğu gibi Bozüyük’te de hayat durdu. 2 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okunurken bayrağımız yavaş yavaş yarıya indirildi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenler İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sona ererken, Protokol üyeleri ve vatandaşlar Borsa İstanbul Anadolu Lisesi’nin düzenlediği programa katılmak üzere Bozüyük Belediyesi Metristepe Kültür Merkezi’ne geldi.

Günün anlam ve değerini belirten konuşmayı yapan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Faruk Kılıçer, konuşmasında şunları söyledi: “Mustafa Kemal vatandır. Mustafa Kemal özgürlüktür. Kurtuluş Savaşı’nı ve yaptığı devrimleri anlattı. Nutuk adlı eserinde 19 Mayıs 1919’dan 1927’ye kadar Türk milleti. Milli Mücadeleyi anlamak yenidir. Türk devletini ve Türkiye Cumhuriyeti’ni anlamak için Nutuk okunmalı ve okunmak için yapılmalıdır. Akıl ve bilim, Manevi mirası olarak adlandırdığı bu mirasa, tüm dünya milletlerinin refahı için önemli olduğu düşünülerek gerekli önem ve değer verilmeli, ‘Bir gün sözlerim bilimle çatışırsa, bilimi seç’ sözüne itibar edilmemelidir. Atatürk, Türk Cumhuriyeti’ni kurdu “Gençliğin ilk görevi, Türk İstiklalini ve Türk Cumhuriyetini ilelebet korumak ve savunmaktır. Bu amaç için ihtiyaç duyduğu güç, damarlarındaki asil kandadır. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle anıyoruz.” dedi.

Daha sonra okul öğrencileri tarafından “Atatürk’ten Hatıralar Emanet” oratoryosu sahnelendi. Program sonunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği çeşitli yarışmalarda başarılı olan öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri takdim edildi. – BİLECİK

haberhavsa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu