Haber

Adalet Bakanı Tunç: Bir gün mutlaka soykırım suçundan yargılanacaklar

Hacı Gümüş İlçesi’ndeki esnafı ziyaret eden Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, daha sonra Kilis Belediye Başkanı Servet Ramazan’ı makamında ziyaret etti. AK Parti Kilis İl Müdürlüğü’nü de ziyaret eden Tunç, partililere seslendi.

Enerji ve savunma sanayinde tam bağımsız, güçlü bir Türkiye’ye önem verdiklerini belirten Tunç, ” “Bu ortamda güçlü bir Türkiye’ye ne kadar ihtiyaç duyulduğunu hepimiz görüyoruz değil mi?”diye sordu.

‘Filistin’de 40 gündür insanlık suçları işleniyor’

Dünyada adaleti ve eşitliği savunmaya devam edeceklerini vurgulayan Tunç, ” Cumhurbaşkanımızın önderliğinde mazlumların yanında olacağız. Her zaman adaletin yanında olacağız. Dünyada barışı, huzuru ve adaleti her zaman savunmaya devam edeceğiz. Bugün Filistin’de gördüğünüz şey budur. Filistin’de 40 gündür insanlığa karşı suçlar işleniyor. Gazze’de katliam var, çocuklar katlediliyor, 12 bin Filistinli şehit ediliyor. Bunların 5 bine yakını çocuk, bine yakını ise bir yaş altı bebek. “Şehitlerin yüzde 70’i kadın ve çocuklardan oluşuyor.”dedi.

‘Uluslararası sistemin Filistin sorunu da dahil olmak üzere insanlığın sorunlarına cevap vermediğini bir kez daha görüyoruz.’

Gazze’de sivillerin ve mazlumların üzerine bomba atıldığını belirten Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bombalar yağıyor ama ne yazık ki uluslararası sistem, o devletler, büyük dediğimiz devletlerin devlet liderleri, hükümet liderleri, mazlumların, temizlerin değil, o bombaları atanların yanında yer alıyor. Cumhurbaşkanı, ‘Dünya beşten büyüktür’ diyerek bugün bu konulara işaret ediyor Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne getirilen ateşkes önerileri, bir üyenin vetosu ile reddedildi, dünya ‘Savaşa devam’ diyor. İnsani yardım teklifleri bile reddedildi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 121 ülke ‘Ateşkes olsun’ oyu verdi “14 ülke ‘Ateşkes yoksa savaş olsun’ diyor. Bizim itiraz ettiğimiz şey bu. Birleşmiş Milletlerin yaptırımı olmayan bir genel kurul kararı var. Ne yazık ki uluslararası sistemin insanlığın sorunlarına cevap vermediğini Filistin sorunuyla birlikte gördük.”

Bu nedenle “Dünya beşten büyüktür” demeye devam edeceklerini anlatan Tunç, şöyle konuştu: Recep Tayyip ErdoğanOnun liderliğinde Filistinli kardeşlerine destek olmaya devam edeceklerini vurguladı.

“Cumhurbaşkanımız hem İslam İşbirliği Teşkilatı, Türk Devletleri Teşkilatı toplantılarında, hem Astana ve Riyad toplantılarında, hem de son küme toplantısında açıklamalarını tüm dünyaya güçlü bir şekilde iletmiştir.”Tunç sözlerini şöyle tamamladı:

“Ve orada akan kanın durması için de çabalarımızı sürdüreceğiz. Umarım akan kan bir an önce durur ama o savaş hatasını sonradan ve orada yapanlar, soykırım yapanlar, bebekleri, çocukları katledenler mutlaka duracaktır. Bir gün soykırım suçundan insanlığın huzurunda, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak ve insanlık bunu görecek” dedi. Filistinli kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Saldırganları bir kez daha lanetliyor ve şiddetle kınıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu