Ekonomi

ABD Temsilciler Meclisi borç limitini artıran yasa tasarısını onayladı

ABD Temsilciler Meclisi, borç limitini artırarak ülkenin temerrüde düşmesini önleyecek bir yasa tasarısını onayladı.

Beyaz Saray ile Cumhuriyetçiler arasında uzun müzakereler sonucunda üzerinde anlaşmaya varılan yasa tasarısı, Temsilciler Meclisi’nde 117’ye karşı 314 oyla kabul edildi.

ABD Başkanı Joe Biden, yasa tasarısının Temsilciler Meclisi’nden geçmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, “Temsilciler Meclisi bu gece ilk temerrüdü önlemek ve ülkemizin zor kazanılmış ve tarihi ekonomik toparlanmasını korumak için kritik bir adım attı.” değerlendirmesini yaptı.

Söz konusu bütçe anlaşmasının her iki tarafın da desteğini alan bir uzlaşma olduğunu belirten Biden, müzakerelerde her iki tarafın da istediğini elde edemediğini kaydetti.

Biden, “Ben de imzalayabileyim ve ülkemiz dünyanın en güçlü ekonomisini inşa etmeye devam edebilsin diye Senato’yu yasa tasarısını bir an önce geçirmeye çağırıyorum.” dedi. sözlerini kullandı.

Tasarının bir sonraki durağı ABD Senatosu.

Borç limitinin 1 Ocak 2025’e kadar askıya alınmasını öngören tasarının bir sonraki durağı ABD Senatosu olacak.

Tasarı Senato’dan geçerse yasalaşması için Önder Biden’a sunulacak.

Böylece, borç limitinin artırılması, federal hükümetin nakit bedel çekmesini ve temerrüde düşmesini engelleyecektir.

10 yılda 1,5 trilyon dolar tasarruf edebilir

Borç limitinin askıya alınmasına ek olarak, bazı federal programlara yapılan harcamalarda kesinti yapılmasını öngören yasa tasarısında, gıda yardımı programları da dahil olmak üzere bazı devlet yardımı yararlanıcılarına yeni çalışma ihtiyaçları getirilmesi planlanıyor.

Tasarı ile Kovid-19 salgını sürecinde sağlanan ancak kullanılmayan yardım paralarının geri alınması öngörülüyor.

Buna ek olarak, yasa tasarısı bazı enerji projeleri için izin sürecini hızlandırmayı hedefliyor.

ABD Kongre Bütçe Ofisi’nin (CBO) yasa tasarısının federal borç ve bütçe açığı üzerindeki etkisine ilişkin değerlendirmesine göre, yasanın yasalaşması ve üst sınırın kapatılması durumunda bütçe açığının önümüzdeki 10 yılda yaklaşık 1,5 trilyon dolar azalması bekleniyor. ödenekler planlandığı şekilde uygulanır.

Borç limitinin 5 Haziran’a kadar artırılması gerekiyor

ABD, 19 Ocak’ta 31.4 trilyon dolarlık borç sınırına ulaştı ve ABD Hazinesi, sınırı aşmamak ve olası bir temerrüde düşmemek için olağanüstü önlemler almaya başladı.

Hazine Bakanlığı, bu olağanüstü önlemlerin Haziran ayı başına kadar tükenebileceği konusunda uyardı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’ye borç limitiyle ilgili son mektubunda, mevcut bilgilere dayanarak, Hazine’nin yükümlülüklerini yerine getirmek için yeterli kaynağa sahip olmayacağını öngörüyor. 5 Haziran’a kadar borç limiti bildirmişti.

ABD Hazinesi’nin nakit seviyesi, borç limiti müzakerelerinin sürmesiyle 25 Mayıs itibarıyla 2017’den bu yana en düşük seviye olan 38,8 milyar dolara geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu