Ekonomi

ABD stagflasyon endişesi piyasayı ele geçirdi: Bitcoin ve Ether düşüyor

Kripto piyasaları, risk varlıkları için en kötü durumlardan biri olan ABD stagflasyonuna ilişkin endişelerin artmasıyla kırmızıya döndü.

CoinDesk Indices verilerine göre piyasa değerine göre lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 24 saatlik bazda yüzde 2,5 düşerek 62.400 dolar civarında işlem görüyor. Ether (ETH) yüzde 3’lük bir düşüşle 3.200 dolardan işlem görürken piyasadaki en likit dijital varlıkların bir ölçüsü olan CoinDesk 20 (CD20), yüzde 2,6’lık bir düşüşle 2.197 seviyesinde.

Piyasa şu anda bir uçurumun kenarında, ufukta önemli hem yükseliş hem düşüş ihtimali var ve hangi yöne gideceği tartışma konusu.

QCP’nin hafta sonu yaptığı açıklamaya göre yüksek enflasyon ve düşük büyüme oranlarını ifade eden stagflasyon tehdidi hiç olmadığı kadar gerçek.

QCP’ye göre, “ABD GSYİH verilerinin beklenenden daha zayıf olması, daha durgun bir ekonomiye işaret ederken çekirdek PCE’nin yüksek gelmesi enflasyon sorununa dikkat çekiyor.”

Geçen hafta açıklanan ABD GSYİH raporu, dünyanın en büyük ekonomisinin bir önceki çeyrekteki %3,4’lük büyümenin ardından bu yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %1,6 oranında büyüdüğünü gösterdi. Fed’in enflasyon ölçütü olarak baz aldığı kişisel tüketim harcamaları fiyat (PCE) endeksi ise fiyatların 2023’ün son çeyreğindeki %1,8’den yılın ilk üç ayında yıllık bazda %3,4’e yükseldi.

Yavaş büyüme ve bitmek bilmeyen enflasyonun stagflasyonist kombinasyonu, Fed’in faiz indirimi olasılığını daha da zayıflattı.

QCP, Janet Yellen‘ın 1 trilyon ABD dolarına yakın varlığa sahip Hazine Genel Hesabından (TGA) ve 400 milyar ABD doları tutarındaki Ters Repo Programından (RRP) yararlanan mali stratejisinin, finansal sisteme 1,4 trilyon dolara kadar likidite sağlayabileceğini ve tüm risk varlıklarını yukarı çekebileceğini yazdı.

Bitcoin boğa piyasasının devam etmesinin tek yolu, ABD Hazinesi’nin mevcut TGA bakiyesini 750 milyar dolar seviyesinde koruması veya bu meblağı düşürmesi gibi duruyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

750 milyar dolarlık seviye büyük bir öneme sahip çünkü ABD hükümetinin mali niyetleri hakkında finansal piyasalara önemli bir sinyal olarak hizmet ediyor ve ekonomik istikrarı ile büyümeyi derinden etkiliyor.

Aynı zamanda 30 Nisan’da gerçekleşmesi beklenen Hong Kong Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) lansmanı da trader’ların dikkatini çekiyor. Ancak Çinli yatırımcıların ETF alıp satamayacağına dair , lansmana olan ilgiyi azaltıyor.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu